Είχε την ουσία και επέστρεψε στις νίκες ο Ιάλυσος

Επιστροφή στις νίκες για τον Ιάλυσο που στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) επικράτησε με 2-0 του Ερμή Ζωνιανών στο Οικονομίδειο Στάδιο.

Οι τοξοβόλοι είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα του ματς, αλλά δεν απειλούσαν ιδιαίτερα την εστία των Κρητικών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Σάββενα βρήκαν τον δρόμο προς στα δίχτυα με τον Παντελή Αθανασίου και θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει τα τέρματα τους πριν την ανάπαυλα.

Όντας πίσω στο σκορ, ο Ερμής μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, αλλά η αμυντική λειτουργία των ερυθροκίτρινων δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση.

Μία ατομική προσπάθεια του Σταυλά στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, έκανε την διαφορά, αφού ο Ρεκλείτης σκόραρε και το ματς τελείωσε.

34′ Σέντρα του Παφιάκη, ο Κοκκίνης έκανε το σουτ και απομάκρυναν οι αμυντικοί του Ερμή

39′ Γκολ για τον Ιάλυσο. Μετά απο γέμισμα που έγινε μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Μαρίνου έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Παντελής Αθανασίου με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-0

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιάλυσο. Δοκίμασε το πόδι του ο Σπάρταλης και ο αντίπαλος γκολκίπερ απόκρουσε το δυνατό σουτ του. Αφού η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι, απομάκρυνε εκτός αγωνιστικού χώρου

66′ Ψηλά πάνω απο τα δοκάρια το σουτ του Σταθόγλου

83′ Γκολ για τον Ιάλυσο. Ατομική προσπάθεια του Σταυλά απο τα δεξια, έκανε το γύρισμα και ο Ρεκλείτης σε κενή εστία έγραψε το 2-0

88′ Εκτέλεση κόρνερ απο τον Πασιαλή, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά από τον άνεμο και ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε δύσκολα την μπάλα

Διαιτησία: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής), Λυμπερόπουλος (Αθηνών), Οικονόμους (Δυτ. Αττικής)

Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Καμβύσης (67′ Σταυλάς), Κοκκίνης, Αθανασίου Π., Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης (86′ Χειμωνέττος), Φονσέκα, Αθανασίου Α., Μαρίνου (46′ Παπαδημήτρης)

Ερμής: Καρακούτσης, Κορτσινίδης, Ρουμπάκης, Ανυφαντάκης, Κασαπάκης, Τζάνης (86′ Πλούσης), Στρατήγης (54′ Βογιατζής), Σταθόγλου (70′ Σούκιας), Κατσικοκέρης, Πασιαλής, Μπεκατώρος