Παρέλαση του Αγίου Γεωργίου στις Φάνες

Με εμφατικό τρόπο ο Άγιος Γεώργιος κλείδωσε την παραμονή του στην Β’ κατηγορία. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν άνετα με 1-4 του Ακουσίλαου στο γήπεδο Φανών στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου, πραγματοποιώντας πολύ καλό ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς στο πρώτο μέρος δεν προμήνυε σε τίποτα την εξέλιξη που θα είχε η αναμέτρηση. Μοιρασμένο ήταν το πρώτο 45λεπτο, αλλά το τέρμα που σημείωσαν οι Μαλωνίτες στο φινάλε, ήταν αυτό που τους έδωσε ώθηση και ψυχολογία για την εξαιρετική τους εμφάνιση στην επανάληψη.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, η γηπεδούχος ομάδας έδειξε πιο δραστήρια και θέλησε να εκμεταλλευτεί την έδρα της, καθώς “καίγονταν” περισσότερο για το τρίποντο στην “μάχη” της παραμονής.

Σταδιακά ισορρόπησε το συγκρότημα του Μιχάλη Κουτσουμπάρη που κατάφερε σε φοβερή εκδήλωση αντεπίθεση να πάρει το προβάδισμα στο 43ο λεπτό με τον Πευκιανάκη.

Θέλοντας να φτάσει στην άμεση ισοφάριση, η ομάδα των Φανών μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η πίεση δεν είχε συνέχεια, αφού η άμυνα του “Αγίου” καθοδηγούμενη από τον Μανώλη Πονιά έδιωχνε τους κινδύνους και η επίθεση του “πετούσε” φωτιές.

Πευκιανάκης (δεύτερο γκολ στο ματς), Κοστόφ και Χατζηνικόλας σε διάστημα δεκαπέντε λεπτών πέτυχαν τρία τέρματα και “καθάρισαν” τη νίκη, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-4 με το γκολ της τιμής από τον Παπακωνσταντίνου.

14′ Καλό σουτ από τον Παπανικολάου, απόκρουσε δύσκολα ο Στελλάς

16′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Κουτσουμπάρη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι

20′ Έγκαιρη έξοδο από τον Στελλά που πρόλαβε τον Μπαδιεριτάκη πριν πλασάρει από πλεονεκτική θέση

43′ Αντεπίθεση του Αγίου Γεωργίου με μπαλιά του Χατζηνικολού στον Χατζηνικόλα, ο δεύτερος από τα αριστερά έκανε την συρτή μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Πευκιανάκης με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1

53′ Δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή ο Παπανικολάου και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

57′ Σωτήρια επέμβαση του Κοντογιάννη στο δυνατό διαγώνιο σουτ του Χατζηνικόλα μέσα από την περιοχή

60′ Σέντρα του Χατζηνικολού στον Πευκιανάκη που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ στην δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας σημείωσε το 0-2

63′ Μπαλιά του Τσακίρη στον Κοστόφ, ο επιθετικός των φιλοξενούμενων με τρομερό σουτ στο αριστερό “παραθυράκι” ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3

75′ Ο Χατζηνικόλας βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρο, τον πέρασε και σε κενή εστία έκανε το 0-4

77′ Λάθος της άμυνας των κιτρινόμαυρων και ο Παπακωνσταντίνου από κοντά μείωσε σε 1-4

78′ Μπαλιά του Χατζηνικολού στον Χατζηνικόλα που βρέθηκε απέναντι από τον Κοντογιάννη, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια

80′ Λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι πέρασε το σουτ του Ατσικνούδας

82′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Χατζηνικολού, ο Κόπελος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ

84′ Πάνω στην γραμμή ενστικτωδώς απομάκρυνε την μπάλα ο Στελλάς στο κοντινό πλασέ του Παπακωνσταντίνου, σε μια φάση όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα πέρασε την γραμμή

86′ Τελευταία στιγμή κόπηκε ο Κόπελος μέσα στην περιοχή από την άμυνα των πρασίνων

88′ Τριπλή ευκαιρία για τον Ακουσίλαο, με τον Στελλά να απομακρύνει τα σουτ του Παπακωνσταντίνου και του Ατσικνούδα, ενώ ενδιάμεσα είχε σώσει ο Γιωργάς πάνω στην γραμμή

Διαιτησία: Σπάρταλης, Βασιλείου, Βούλγαρη

Ακουσίλαος: Κοντογιάννης, Καβουκλής, Νικολίτσης, Σάββενας, Κουτσουμπάρης, Παπανικολάου, Τσίγκρηλας (63′ Ατσικνούδας), Μπαδιεριτάκης (62′ Κώστας), Ρούφας, Ντελάκης (82′ Παγάκης), Παπακωνσταντίνου

Άγιος Γεώργιος: Στελλάς, Πονιάς, Γιωργάς, Τσακίρης, Ντύρος Π., Χατζηνικολού, Παρδαλός, Κολιού, Κοστόφ, Χατζηνικόλας Δ., Πευκιανάκης (65′ Κόπελος)