Πέρασε σαν… σίφουνας από τα Μάσσαρι ο Κλεάνθης

Με οδηγό τον Αντώνη Γεωργαλλή που πέτυχε άλλα δύο την φετινή αγωνιστική περίοδο και έφτασε τα 36 συνολικά, ο Κλεάνθης επικράτησε με 0-4 του ελλιπέστατου Αστέρα στο γήπεδο Μασσάρων για την 31η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries.

Τα πάντα έγιναν στον πρώτο μέρος, αφού οι ροσονέρι είχαν πετύχει μέχρι την ανάπαυλα τέσσερα τέρματα και έριξαν ταχύτητα εν όψει των τριών αγώνων που ακολουθούν στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Απ’ την μεριά τους οι Μασσαρενοί που είχαν αρκετές απουσίες στο σημερινό ματς, προσπάθησαν να «συμμαζέψουν» τα πράγματα στην επανάληψη και διατήρησαν το σκορ σ’ αυτά τα επίπεδα, ενώ είχαν την δυνατότητα να σκοράρουν  το γκολ της τιμής.

Η ομάδα του Γιώργου Σαββιδάκη μπήκε δυνατά, είχε δύο καλές στιγμές, προτού σε διάστημα τριών λεπτών (10’- 12’) με τους Αλεξανδρίδη και Γεωργαλλή κάνει το 0-2.

Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν από νωρίς για τους Παραδεισιώτες που με ακόμα δύο τέρματα στο 30’ (Πελέκης) και το 44’ (Γεωργαλλής) έφτασαν στο 0-4 που ήταν σκορ ημιχρόνου, ενώ είχαν δύο δοκάρια και άλλες ευκαιρίες.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η επανάληψη, όπως αναφέραμε και παραπάνω. Ο Αστέρας είχε με τον Πλαγγέτη την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής στην μεγαλύτερη στιγμή του στον αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι «σπατάλησαν» δύο- τρεις καλές ευκαιρίες.

2’ Καλό σουτ από τον Θεοδωρακόπουλο, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

8’ Σουτ του Γεωργαλλή στην αγκαλιά του Μαρίνοφ

10’ Μέσα από την περιοχή ο Αλεξανδρίδης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, ξεγέλασε η πορεία της τον αντίπαλο πορτιέρο και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1

12’ Κάθετη μπαλιά από τον Αλεξανδρίδη στον Γεωργαλλή, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2

13’ Μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή ο Αλεξανδρίδης και πλάσαρε άουτ από καλή θέση

21’ Νέα εφόρμηση του Αλεξανδρίδη από τα αριστερά, το γύρισμα του οποίου έδιωξε με υπερένταση ο γκολκίπερ και εν συνεχεία η άμυνα του Αστέρα

25’ Μακρινό σουτ από τον Θεοδωρακόπουλο, ο Μαρίνοφ απόκρουσε την μπάλα, αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου

30’ Κακή απομάκρυνση της άμυνας των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Πελέκη που έπιασε το βολέ και την έστειλε στα δίχτυα για το 0-3, αφού πρώτα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και βρήκε στο σώμα του Μαρίνοφ

35’ Σωτήρια επέμβαση του Μαρίνοφ στο απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ από τον Γεωργαλλή

36’ Ο Μαρίνοφ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πελέκη μέσα από τον περιοχή

39’ Μπαλιά του Σκόρπου στον Γεωργαλλή, πήγε πλάγια δεξιά για να αποφύγει τους αμυντικούς και το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

44’ Σέντρα του Πελέκη από τα δεξιά, ο Γεωργαλλής με φοβερό εναέριο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-4

56’ Δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή ο Σκόρπος και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από τα αριστερό δοκάρι

67’ Έπειτα από λάθος της άμυνας του Κλεάνθη, ο Πλαγγέτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Χειμωνέττος με γρήγορη έξοδο έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε τον κίνδυνο

71’ Διαγώνιο σουτ του Αλεξανδρίδη μέσα από την περιοχή, ο Μαρίνοφ απέκρουσε και εν συνεχεία έκανε νέα δυσκολότερη επέμβαση στο εξ επαφής σουτ από τον Θεοδωρακόπουλο

90’ Ατομική προσπάθεια του Πελέκη, μπήκε καταμέτωπο στην περιοχή και σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτησία: Καραγιάννης, Σταυρούλιας, Ορφανός

Αστέρας: Μαρίνοφ, Φωτάρας, Μπάρτζος, Λούππος Εμμ. (46’ Λαγοπάτης), Χατζημανώλης Απ., Κούτρης, Διονυσιακόπουλος, Λούππος Μιχ. (64’ Χατζημανώλης Μ.), Πλαγγέτης, Αλιάϊ (82’ Μίρτσεφ), Πατσιαούρας

Κλεάνθης: Χειμωνέττος, Καρίκης (60’ Γιατσιάτσος), Δαλκίδης, Γιαννίκος (82’ Ατσίδης), Αλεξανδρίδης, Γεωργαλλής, Σκόρπος, Θεοδωρακόπουλος, Γρηγοριάδης, Φουσαξιά (76’ Δραγάτης), Πελέκης