Θα… σταματήσει μόνο όταν το σηκώσει!

Ασταμάτητος ο Ιάλυσος στο κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος. Οι τοξοβόλοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν μ’ ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα στο φινάλε του ματς να πάρουν τη νίκη με 2-1 επί του Ηρόδοτου και βρίσκονται στα ημιτελικά του θεσμού. Απόρθητο παραμένει το “κάστρο” του Οικονομίδειου Σταδίου. Επόμενο… θύμα η Τριγλία Ραφήνας που θα επισκεφθεί το νησί μας.

Καλύτερα μπήκαν οι παίκτες του Γιώργου Σάββενα που πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ και είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Κόντρα στην ροή οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι ερυθροκίτρινοι είχαν διπλή απάντηση.

Μπορεί να μπήκαν κάπως… μουδιασμένοι στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, αλλά σταδιακά κέρδιζαν μέτρα και αρκέστηκαν σ’ ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο μεταξύ 76′ και 80′ όπου σκόραραν δύο φορές και πήραν τη νίκη- πρόκριση.

Ο Μαθιός σημείωσε το τέρμα της ισοφάρισης και ο Πλύγκος αποτέλεσε την “χρυσή” αλλαγή, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Το φιλμ του αγώνα:

5′ Μετά από αντεπίθεση, ο Ζαφείρης πήρε τη μπάλα στα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Λουτριώτης δεν αιφνιδιάστηκε και απόκρουσε

13′ Ο Αντώνης Αθανασίου έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ

18′ Ο Μαθιός σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή,πήγε να «σπάσει» τη μπάλα στον Σπάρταλη, αλλά πρόλαβε η άμυνα του Ηροδότου

27′ Ο Σταυλάς έκανε μια σέντρα σουτ από τα δεξιά, η μπάλα διέγραψε μια περίεργη τροχιά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι

31′ Ο Σπάρταλης μπήκε στην περιοχή αλλά ο Χαρίτος έβαλε ωραία το σώμα του, κέρδισε τη μπάλα και την έστειλε να περάσει πλάγιο

33’ O Ιβάνοφ μετά από αντεπίθεση έκανε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στον αφρούρητο Ζαφείρη ο οποίος πήγε να πλασάρει αμέσως αλλά έπιασε περισσότερο …αέρα και η μπάλα έφυγε άουτ

39’ ΓΚΟΛ 0-1 . Ο Μωραίτης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα μέσα στην περιοχή του Ιάλυσου, δεν μπόρεσε να διώξει κανείς και ο Γενιτσαρίδης με ένα γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα

60′ O Αντώνης Αθανασίου μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, απέφυγε έναν αντίπαλο αλλά αντί να σουτάρει πάσαρε στον Λύρα ο οποίος έκανε μια τρίπλα και στη συνέχεια έχασε τη μπάλα

62′ Σέντρα στην περιοχή  με τον Ιάλυσο να φωνάζει ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπαλάφα αλλά ο διαιτητής και πάλι άφησε το παιχνίδι

66′ Εντυπωσιακή απόκρουση από τον τερματοφύλακα του Ηροδότου. Ο Μαρίνου εκτέλεσε αλλά πάνω στο τοίχος. Η μπάλα στρώθηκε στον Σταυλά που σούταρε αμέσως αλλά ο Μήτρου με το ένα χέρι πέταξε τη μπάλα σε κόρνερ

72′ Mετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαθιός πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή αλλά ο Μήτρου έπεσε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνιά και μπλόκαρε τη μπάλα. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ιάλυσο

76′ Μετά από ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Μαθιός πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και από πολύ πλάγια θέση, πέρασε τη μπάλα στην κλειστή γωνιά και έκανε το 1-1

80′ O Πλύγκος έκανε το σουτ με δύναμη έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Σταυλάς με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1

Διαιτησία : Γκάμαρης, Κορτέσης, Λυμπερόπουλος (Αθηνών)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Σταυλάς, Χειμωνέττος (59′ Λύρας), Αθανασίου Π., Κοκκίνης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Αθανασίου Α., Σπάρταλης, Μαθιός (81′ Σαχίνης), Μαρίνου (73′ Πλύγκος)

Ηρόδοτος: Μήτρου, Μπαλάφας, Πρωτογεράκης, Χαρίτος, Γενιτσαρίδης (81′ Μεταξάκης), Προβιδάκης (63′ Μαυρομάτης),Ιβάνοφ (81′ Μαράκης), Μωραίτης, Σισκάκης, Ζαφείρης, Χατζηβασίλης