Έβγαλε νοκ- άουτ τον Αστέρα ο Κακλαμάνος

Με δύο ωραία τέρματα, ο Αλέκος Κακλαμάνος οδήγησε τον Κλεόβουλο στη νίκη με 2-0 επί του τοπικού Αστέρα στο γήπεδο Μασσάρων σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries. Στα θετικά η παρουσία αρκετών νεαρών παικτών και από τις δύο πλευρές.

Το τρίποντο αυτό έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της Λίνδου να προσπεράσει τους Μασσαρενούς στον βαθμολογικό πίνακα, ωστόσο ο Αστέρας “χρωστάει” δύο ματς (αυτό της τελευταίας αγωνιστικής στο Βάτι και το εντός έδρας με τον Καλυμνιακό που θα επαναληφθεί μετά από απόφαση της πειθαρχικής επιτροπής) σε αντίθεση με το συγκρότημα του Δημήτρη Δογιάμα που ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της εντός έδρας με τον Ανταγόρα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κυκλοφορία της μπάλας στο ξεκίνημα, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Σταυρίδη (ήταν τιμωρημένος και κοουτσάρισε ο Γιώργος Μουσακίνιας) προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα- επίθεση.

Όσο περνούσε η ώρα, το ματς έβρισκε ρυθμό και οι Λινδιακοί ήταν πιο απειλητικοί, ωστόσο ο Αστέρας είχε δοκάρι στην πρώτη σημαντική στιγμή του αγώνα.

Μετά το 25′ οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη και ο Κλεόβουλος στο 30′ άνοιξε το σκορ με τον Αλέκο Κακλαμάνο, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε η φιλοξενούμενη ομάδα στην επανάληψη, ισοφάρισε στα δοκάρια και απειλούσε με τον Παπαοικονόμου που δημιουργούσε πολλά ρήγματα από την αριστερή πτέρυγα.

Το δεύτερο τέρμα του Αλέκου Κακλαμάνου στο 65′ “κλείδωσε” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, αν και ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε σκοράρει και να αγχώσει τους αντιπάλους τους, την ίδια στιγμή που και ο Κλεόβουλος “σπατάλησε” ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα του.

Φάσεις και Γκολ:

11′ Μπλόκαρε ο Τόππος εύκολα το απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ από τον Παπαοικονόμου

16′ Τρομερή απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλιάϊ από μακρινή απόσταση, η μπάλα απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι

26′ Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Πλαγγέτη, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μπαϊκτάρη που σούταρε λίγο άουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή

27′ Ζήτησε πέναλτι ο Αστέρας για χέρι του Κωστάκη σε προσπάθεια του Αλιάϊ μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής είπε παίζεται

28′ Κάθετη μπαλιά του Πατσιαούρα στον Αλιάϊ που έκανε με τη μία το πλασέ και μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Διακογεωργίου

29′ Ατομική προσπάθεια από τον Παπαοικονόμου, μπήκε στην περιοχή πλάσαρε και ο Τόππος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ

30′ Σέντρα ακριβείας του Βίλζα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Αλέκος Κακλαμάνος με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κενή εστία για το 0-1

32΄Σουτ του Μπαϊρακτάρη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι

40′ Σουτ από τον Μπαϊρακτάρη στα σώματα και νέο σουτ από τον Απ. Χατζημανώλη που απομακρύνθηκε από τον Αλ. Κακλαμάνο

46′ Μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή ο Παπαοικονόμου και πλάσαρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

51′ Με πάσα εκτέλεσε το φάουλ ο Αλιάϊ στον Μίρτσεφ, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

58′ Λάθος της άμυνας του Αστέρα, ο Αλέκος Κακλαμάνος κέρδισε την μπάλα και πλάσαρε στην αριστερή γωνία όπου έπεσε και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τόππος

60′ Σέντρα του Παπαοικονόμου από τα αριστερά, στο πρώτο δοκάρι έκανε την κεφαλιά ο Αλέκος Κακλαμάνος και μπλόκαρε ο αντίπαλος πορτιέρο

65′ Πάσα του Κουκουτσέλα στον Αλέκο Κακλαμάνο που παρά την πίεση της άμυνας, κοντρόλαρε την μπάλα με το αριστερό και πλάσαρε με το δεξί στην δεξιά γωνία του Τόππου για το 0-2

68′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπάρτζου από τα δεξιά, εντυπωσιακά απομάκρυνε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία ο Διακογεωργίου

80′ Η μπάλα μετά από απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίρτσεφ βρήκε στο τοίχος και ο ίδιος παίκτης με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι

82′ Σέντρα- σουτ του Γαϊτάνου από τα αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Τόππο

Διαιτησία: Χαρισμανίδης, Αχιολάς, Στεφανάκης

Αστέρας: Τόππος, Κούτρης (54′ λ. τρ. Χατζημανώλης Μ.), Μπάρτζος, Λούππος Εμμ., Μπαϊρακτάρης (46′ Κρητικός), Χατζημανώλης Απ. (75′ Σκούμβρος), Φωτάρας, Αλιάϊ, Μίρτσεφ, Πατσιαούρας, Πλαγγέτης

Κλεόβουλος: Διακογεωργίου, Βίλζα (46′ λ. τρ. Μάντσεφ), Διάκουλας, Κωστάκης, Κακλαμάνος Λ., Ανδρεόπουλος, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος, Κακλαμάνος Αλ. (79′ λ. τρ. Γανωτάκης), Κολιοκώστας (75′ Τόμας), Κουκουτσέλας