“Τοξοβόλοι” από… ατσάλι έτοιμοι για κούπα!

Μπορεί να ήταν λιγότεροι (αποβολή του Κοκκίνης στο 101′) και η κούραση να είχε κάνει την εμφάνιση της, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Ιάλυσου κατέθεσαν ψυχή και πήραν τη νίκη πρόκριση επί της Τριγλίας στην παράταση. Η ομάδα της Ραφήνας… υποκλίθηκε και πάλι στο Οικονομίδειο (είχε ηττηθεί και στον αγώνα πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής), αφού οι τοξοβόλοι επικράτησαν με 2-1 (1-1 κανονική διάρκεια) και είναι πανέτοιμοι να σηκώσουν την κούπα του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδος στον τελικό της 7ης Μαΐου.

Από το ξεκίνημα οι ερυθροκίτρινοι μπήκαν δυνατά και θέλησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους. Μάλιστα στο 19′ με την γκολάρα του Σπάρταλη πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα.

Το σκορ αυτό το “κράτησαν” με μεγάλη ευκολία οι παίκτες του Γιώργου Σάββενα που δεν απειλήθηκαν καθόλου και παράλληλα ήταν αυτοί που θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσουν τα τέρματα τους πριν την ανάπαυλα.

Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη και οι τοξοβόλοι είχαν περισσότερο στο μυαλό τους την διατήρηση του υπέρ τους αποτελέσματος που θα τους έστελναν στον τελικό.

Παρότι η Τριγλία δεν ήταν ιδιαίτερη απειλητική, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 73ο λεπτό και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην επανάληψη, παρότι το ματς άνοιξε στα τελευταία λεπτά και η μπάλα πήγαινε πάνω- κάτω.

Στο πρώτο μέρος της επανάληψης οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν λόγω αποβολής του Κοκκίνη στο 101′. Παρ’ ότι η ομάδα του νησιού μας αγωνίζονταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να σκοράρει το γκολ της νίκης με τον Φονσέκα στο 106ο λεπτό της συνάντησης.

Έχοντας πάρει εκ νέου το προβάδισμα, ο Ιάλυσος δεν θα μπορούσε να χάσει αυτή την πρόκριση. Η άμυνα… τσάκιζε κόκαλα στα τελευταία λεπτά και οι τοξοβόλοι πήραν μια πανάξια και παλικαρίσια πρόκριση για τον τελικό.

1′ Πρώτο σουτ στο ματς από τον Σπάρταλη, η μπάλα έφυγε άουτ

19′ Γκοοοολ! Κάθετη μπαλιά από τον Αντώνη Αθανασίου στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Σπάρταλης από τα όρια της περιοχής “κρέμασε” έξυπνα τον αντίπαλο πορτιέρο και έγραψε το 1-0

26′ Μπαλιά του Παφιάκη στον Σπάρταλη που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ του είναι κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

38′ Σουτ του Καραδέμητρου, η μπάλα άουτ

39′ Επικίνδυνο γύρισμα του Σταυλά από τα δεξιά, δεν βρέθηκε κάποιος ποδοσφαιριστής του Ιάλυσου και έδιωξε η άμυνα

55′ Νέα συνεργασία Σπάρταλη- Σταυλά από τα δεξιά, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα, αλλά και πάλι δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας

61′ Σέντρα από τον Σιάννη, ο Παπαδόπουλος έκανε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ

73′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μανδύλη, ο Λουτριώτης δεν έκανε καλή έξοδο και με κεφαλιά ο Μεϊμάρογλου ισοφάρισε σε 1-1

78′ Νεύρα στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Αποβλήθηκε ο προπονητής της Τριγλίας από τον πάγκο της ομάδας

84′ Τελευταία στιγμή ο Παπαδημήτρης πρόλαβε και έκοψε τον Παπαδόπουλο

92′ Άουτ η μπάλα από το απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Αντώνη Αθανασίου

101′ Απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στον Κοκκίνη για δυνατό μαρκάρισμα στον Κοκκίνη. Με δέκα ποδοσφαιριστές συνεχίζουν οι γηπεδούχοι

104′ Παραλίγο να γίνει η… ζημιά στην άμυνα του Ιάλυσου. Με κεφαλιά πήγε να απομακρύνει ο Αντώνης Αθανασίου, ωστόσο η μπάλα πήρε τροχιά προς τα πίσω και με υπερένταση ο Λουτριώτης απομάκρυνε σε κόρνερ

106′ Γκοοοοοοοοοολ! Εκτέλεση φάουλ από τον Αντώνη Αθανασίου, ο Φονσέκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1

Διαιτησία: Ευαγγέλου, Αργυρός, Γιανουγλίδης (Αθηνών)

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Κοκκίνης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Παφιάκης, Σταυλάς (91′ Μαρίνου), Αθανασίου Π., Αθανασίου Αντ., Μαθιός (74′ Φονσέκα), Σπάρταλης (109′ Σαχίνης), Ρεκλείτης

Τριγλία: Δημιτζάς, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος (59′ Τερζής), Τσεπάς, Σκαφίδας,Μανδύλης, Κόντης (70′ Σαγανάς), Κότσι (46′ Σιαννής), Βασιλείου, Παπαδόπουλος