Ετοιμάζει… βαλίτσες για Γ’ Εθνική η Ρόδος

Αγκαλιά με την άνοδο της, στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία βρίσκεται η Ρόδος. Η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη έκανε το τρία στα τρία στους αγώνες μπαράζ αφού νίκησε και τον Πανθηραϊκό με 2-0 στη Σαντορίνη. Τα «ελάφια» ξεκίνησαν αρκετά δυνατά καθώς πήραν κεφάλι στο σκορ στο 15΄με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παυλίδη. Από την άλλη οι ιγηπεδούχοι οι οποίοι έδειξαν καλά στοιχεία σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες του ομίλου(Ποσειδώνας Καρδαμύλων και Αίγειρος Μυστεγνών) δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες ωστόσο τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Στην επανάληψη η ομάδα μας έκανε άψογη διαχείριση του σκορ φτάνοντας μάλιστα και στο 0-2 με την κοντινή προβολή του Αρχοντούλη στο 72΄. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αν και κατέλαβαν προσπάθεια για να κερδίσουν κάτι περισσότερο, δεν τα κατάφεραν με τη Ρόδο να φεύγει με το «διπλό» από τη Σαντορίνη.

Το φιλμ του αγώνα

8΄Πρώτο σουτ από τον Τζιβίλογλου, ψηλά άουτ η μπάλα.
9΄Σουτ του Βέρμπη μετά την πάσα του Κολέτση, λίγο έξω.
11΄Ωραίο σουτ του Αγοραστού, εντυπωσιακά έδιωξε ο Κεφάλας.
15΄Ωραία προσπάθεια του Ιμεραλιλάι που μπήκε από τα πλάγια, ανατράπηκε , ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Εύστοχο το πέναλτι από τον Παυλίδη που κάνει το 0-1.
20΄Σουτ του Περιάλλη από τα αριστερά, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κεφάλα.
25΄Κεφαλιά του Βέρμπη, πάνω από το οριζόντιο του Κεφάλα.
32΄Πάσα του Δελαπόρτα στον Τζιβίλογλου αυτός με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
40΄Σέντρα του Κολέτση, ο Βέρμπης πήρε την κεφαλιά, πάνω από τα δοκάρια του Κεφάλα.
42΄ Απευθείας φάουλ του Βέρμπη η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.
45΄Πλασέ του Βέρμπη, η μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
48΄Σουτ του Παυλίδη, μετά από κόντρα η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
60΄Σουτ του Φύτρου, ψηλά άουτ η μπάλα.
72΄Μετά από κόρνερ, ο Τζιβίλογλου πήρε την κεφαλιά και ο Αρχοντούλης με κοντινή προβολή κάνει το 0-2 για τα “ελάφια”.
84΄Εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα απο πλάγια, ο Τσουκαλάς θα μπλοκάρει σταθερά
87΄Κερδισμένο φάουλ από τον Βέρμπη, σε επικίνδυνο σημείο. Θα εκτελέσει ο Λούκα λίγο πάνω από το οριζόντιο του Κεφάλα
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. κ. Άγγελος Ευαγγέλου, με βοηθούς τους Αργυρό και Πανουγλίδη από τον σύνδεσμο Αθηνών.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΘΗΡΑΙΚΟΣ: Τσουκαλάς, Νικολάου, Βαρούχας(80΄Στρατηγάκης), Αγοραστός(62΄Αρβανίτης), Περιάλης, Λούκα, Φύτρος, Κωλέτσης, Βέρμπης, Γκουτσούλας, Ζώνας

ΡΟΔΟΣ: Κεφάλας, Καλημέρης, Καντιμοίρης, Ορφανίδης, Παυλίδης, Τσιβίλογλου, Αξιώτης, Θεοδοσίου, Δελαπόρτας, Γκόγκας(46΄λ.τ.Αρχοντούλης)(79΄λ.τ.Νικήτας, Ιμεραλιλάι(64΄Αμανατίδης)