Με σπασμένα φρένα…

Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, η Ρόδος επικράτησε εύκολα με 3-0 του Αίγειρου Μυστεγνών στη Μυτιλήνη κάνοντας έτσι το 5 στα 5 στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο με τους γηπεδούχους να δημιουργούν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Ράντζα ωστόσο η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, με το τέρμα που σημείωσε ο Ιμεραλιλάι στο 43΄. Στην επανάληψη η Ρόδος μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και με τα δυο γρήγορα γκολ των Ευγενικού και Παυλίδη έκανε το 0-3 απλουστεύοντας κατά πολύ την υπόθεση νίκη. Στο τελευταίο μισάωρο ο ρυθμός έπεσε με συνέπεια να μην αλλάξει κάτι και το 0-3 να είναι το τελικό.

Το φιλμ του αγώνα

11΄Σουτ του Αξιώτη, στην αγκαλιά του Σπετσιώτη.
31΄Μακρινό σουτ του Δελαπόρτα, ψηλά αουτ καμία ανησυχία για τον Σπετσιώτη.
35΄Σουτ του Αξιώτη από το ύψος της περιοχής , ψηλά άουτ.
37΄Σουτ του Συβρή μετά από την πάσα του Σεραφίγκου, ο Ράντζα θα μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
39΄Σουτ του Ιμεραλιλάι, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σπετσιώτη.
42΄Ο Σεραφίγγος σούταρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
43΄Στην αμέσως επόμενη φάση και μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Ιμεραλιλάι από κοντά θα ανοίξει το σκορ.
48΄Πρώτο σουτ στην επανάληψη, ο Ιμεραλιλάι έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.
55΄ Κάθετη πάσα του Αξιώτη ο Ευγενικός μέσα από την περιοχή έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα .
56΄Ο Παυλίδης με πλασέ έκανε το 0-3.
77΄Ο Ευγενικός από πλεονεκτική θέση θα πλασάρει λίγο έξω.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. Μπακογιάννης με βοηθούς τους Τάμαλη και Νιδριώτη από τον Σύνδεσμο Αθηνών.

ΑΙΓΕΙΡΟΣ: Σπετσιώτης, Γιακαλής, Τσιγκούνης, Λεονταρίδης, Τριλιανός, Χριστοδούλου (58΄Καπυαγιάννης), Δεσποτίδης, Μουντζούρης, Σεραφίγγος, Τσιπάς (69΄Λίλα), Συβρής (69΄Μαστραντωνάς)

ΡΟΔΟΣ: Ράντζα, Ορφανίδης, Καντιμοίρης (75΄Καμπούρης), Νικήτας, Θεοδοσίου, Τζιβίλογλου, Ευγενικός, Αξιώτης, Παυλίδης (65΄Αρχοντούλης), Δελαπόρτας (70΄Μπιγκό), Ιμεραλιλάι