Ισόπαλο το πρώτο “τεστ” για τα “ελάφια”

Δεν αναδείχθηκε νικητής στην φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στον Φοίβο και την Ρόδο που διεξήχθη στο γήπεδο Κρεμαστής. Τα “ελάφια” στο πρώτο τους φιλικό “τεστ” ήρθαν ισόπαλα 1-1 εμφανώς επηρεασμένα από τις απουσίες και έδειξαν πως θέλουν αρκετή δουλειά εν όψει της Γ’ Εθνικής., ωστόσο για τα δεδομένα της εποχής είχαν κάποια πολύ καλά στοιχεία.

Απ’ την μεριά τους οι Κρεμαστενοί παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο κόντρα σ’ έναν αντίπαλο ανώτερης κατηγορίας και σίγουρα η εμφάνιση αφήνει αρκετά χαμόγελα για την συνέχεια.

Το σκορ για την Ρόδο άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Τάντιτς από ασίστ του Χατζηλιόντα και οι πράσινοι ήταν αυτοί που έλεγχαν τον ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα

Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και μάλιστα είχαν ορισμένες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το γκολ ο Φοίβος το… βρήκε στο 55ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Νίκο Ορφανίδη, έπειτα από παράβαση που κέρδισε ο Παλάζης όταν ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, παρά την προσπάθεια των παικτών του Σάββα Ορφανίδη να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Διαιτησία: Παπακωνσταντίνου, Βούλγαρη, Κεραμέα

Φοίβος: Ματακάκης, Θεοδοσίου, Φελεγκάκης, Ταφάνι, Ορφανίδης Σ. Παιζάνος, Καραγεωργίου, Αξιώτης, Μοντεσάντος, Ορφανίδης Ν. Παλάζης

Έπαιξαν και οι: Τόππος, Χαρτοφύλλης, Ντόστι, Καραγιάννης, Μήτρου, Πανταζόπουλος, Αναγνώστου, Γεωργαλλής

Ρόδος: Ράτζα, Σωτίρι, Παπαδόπουλος, Καμπούρης, Καντιμοίρης, Νικήτας, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Ιμεραλιλάι, Δελαπόρτας, Τάντιτς

Έπαιξαν και οι: Τσουρούττης, Κουμέντος, Πατσίνης, Φιλιππάκος, Τρέχας, Ρόντιαν