Αδίκησε τον εαυτό της και ηττήθηκε στην πρεμιέρα η Ρόδος

Σ’ ένα παιχνίδι που το σκορ αδικεί καταφανέστατα την ομάδα της Ρόδου, η Κηφισιά πέρασε με το εντυπωσιακό 1-4 από το Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας στα πλαίσια της πρεμιέρας της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος).

Τα “ελάφια” παρά τις απουσίες τους θα μπορούσαν στο πρώτο μέρος όχι μόνο να προηγηθούν, αλλά και να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Σημείο “κλειδί” το χαμένο πέναλτι του Τζιβίλογλου στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι χαμένες ευκαιρίες που ακολούθησαν.

Από την στιγμή που οι πράσινοι δεν άνοιξαν το σκορ, η Κηφισιά πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα, το οποίο πήρε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και κόντρα στην ροή.

Μάλιστα με το “καλημέρα” της επανάληψης η ομάδα από την πρωτεύουσα διπλασίασε τα τέρματα της και έβαλε ακόμα πιο δύσκολα στους γηπεδούχους.

Παρ’ όλα αυτά η Ρόδος ανέβασε στροφές εκ νέου και πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, κάτι που συνέβη στο 75′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάντιτς.

Μετά το τέρμα της μείωσης του σκορ, οι πρωταθλητές του νομού μας ανέβηκαν μαζικά στην επίθεση για να πετύχουν την ισοφάριση και όπως γίνεται αντιληπτό οι κενοί χώροι στην άμυνα ήταν αρκετοί.

Οι φιλοξενούμενοι τους εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και με δύο τέρματα στο φινάλε, “κλείδωσαν” τη νίκη και παράλληλα έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση τους.

3′ Η Ρόδος κέρδισε πέναλτι και ο Τζιβίλογλου που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι

20′ Εξαιρετική μπαλιά του Χατζηλιόντα στον Ιμεραλιλάϊ, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα από πλάγια στον Ευγενικό που πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ

24′ Από σέντρα του Χατζηλιόντα, ο Ιμεραλιλάϊ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

32′ Κόντρα στην ροή του αγώνα από μια στημένη… μπάλα, η Κηφισιά έκανε το 0-1 με τον Κυριαζή

39′ Η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ράτζα από το διαγώνιο σουτ του Κυριαζή

47′ Κόρνερ από τον Σάμιο και ο Καρακώστας με κεφαλιά σημείωσε το 0-2

49′ Εξαιρετική επέμβαση του Γουμάγιο στο σουτ του Ιμεραλιλάϊ

75′ Δεύτερο πέναλτι κέρδισε η Ρόδος για χέρι του Μουσταφίδη. Από τα 11 βήματα ο Τάντις ευστόχησε για το 1-2

83′ Με δυνατό σουτ ο Τεγούσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3 της Κηφισιάς

87′ Προβολή από τον Κυριαζή μέσα από την περιοχή, η Ράτζα μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-4

Διαιτησία: Ρούτσης, Κωνσταντόπουλος, Πυργάκης (Κορινθίας)

Ρόδος: Ράτζα, Νικήτας (65′ Κωνσταντίνου), Καντιμοίρης, Παπαδόπουλος, Ανδρίκος, Τζιβίλογλου (82′ Στάτης), Ιμεραλιλάι (70′ Βολονάκης), Χατζηλιόντας, Ευγενικός, Τάντιτς, Κουρούπης

Κηφισιά: Γουμάγιας, Μουσταφίδης, Παληαρούτας, Τεγούσης, Καρακώστας, Μαγγίνας, Χαϊκάλης (89′ Χαϊκάλης), Παπάζογλου, Κυριαζής, Σαμιός (81′ Καρβουνίδης), Φαρινόλα