“Πολυβόλο” και στα Μάσσαρι ο Φοίβος

Εντυπωσιακή η ομάδα του Φοίβου στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος έχει πετύχει δέκα τέρματα και δείχνει σε… δαιμονισμένη φόρμα. Οι Κρεμαστενοί μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα (5-0 την Δόξα Ψίνθου εντός έδρας), επικράτησαν με 0-5 στο γήπεδο Μασσάρων του τοπικού Αστέρα που είχε κακή αμυντική αντίδραση και στάθηκε άτυχος (τέσσερα δοκάρια).

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά αφού ήθελαν αντιστρέψουν το κλίμα μετά το 1-6 του Ηρακλή Λάρδου στην πρεμιέρα.

Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στο συγκρότημα του Σάββα Σταυρίδη, αλλά το σκορ δεν το άνοιξε αφού στο 10′ η προσπάθεια του Λερογιάννη σταμάτησε στο δοκάρι.

Ισορρόπησε σταδιακά η ομάδα της Κρεμαστής και απέκτησε τα ηνία, καθώς μέχρι το μισάωρο του αγώνα απείλησε την εστία του Μήλιου και κατάφερε να την παραβιάσει στο 31′ με τον Παλάζη.

Δύο δοκάρια μέχρι το τέλος του ημιχρόνου είχε ο Αστέρας που στάθηκε άτυχος και πήγε στ’ αποδυτήρια όντας πίσω στο σκορ.

Όπως ξεκίνησε η αναμέτρηση, ξεκίνησε και η επανάληψη. Οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά και “σπατάλησαν” σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, ωστόσο δέχθηκαν στην αντεπίθεση δεύτερο τέρμα από τον Παλάζη στο 51ο λεπτό.

Η ψυχολογία των γηπεδούχων επηρεάστηκε, ο Φοίβος σκόραρε με τον Θεοδοσίου στο 63′ από στημένη φάση για το 0-3 και όλα πλέον είχαν κριθεί στο γήπεδο Μασσάρων.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο μισάωρο, αλλά η άμυνα του Αστέρα συνέχισε να είναι… απούσα. Δύο τέρματα από τον Σωκράτη (79′) και Νίκο (81′) Ορφανίδη διαμόρφωσαν το τελικό 0-5 για τον Φοίβο.

1′ Καλό σουτ από τον Κώστα, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

10′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λερογιάννη, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι

16′ Μετά από τις κόντρες που κέρδισε στην περιοχή του Αστέρα ο Παλάζης, η μπάλα έφτασε στον Φελεσάκη που πλάσαρε και ο Μήλιος απομάκρυνε με τα πόδια

24′ Μπαλιά του Νίκου Ορφανίδη στον Χαρτοφύλλη, το διαγώνιο πλασέ του οποίου απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Αστέρα

29′ Απομακρύνθηκε καταλάθος από συμπαίκτη του η κεφαλιά του Φελεγκάκη στο β’ δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη

31′ Έξω από την περιοχή του Αστέρα, ο Αξιώτης πάσαρε στον Νίκο Ορφανίδης και αυτός στον Παλάζη που έφερε την μπάλα στο αριστερό από πλάγια αριστερή θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 0-1

33′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαούρη, η μπάλα απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Τόππου

44′ Ατομική προσπάθεια και σουτ από τον Μπαούρη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι

49′ Έξυπνη σκαφτή εκτέλεση φάουλ του Χαλίλ Κιλασίν για τον Πάττα που έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ

51′ Τρομερή κούρσα από τα αριστερά του Παλάζη που πέρασε δύο αντιπάλους του και με άψογο πλασέ στην απέναντι γωνία σημείωσε το 0-2

63′ Κόρνερ του Αξιώτη από τα δεξιά, ολομόναχος ο Θεοδοσίου πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-3

71′ Μετά από φάση διαρκείας μπροστά από την εστία του Φοίβου, η μπάλα έφτασε στον Βακιάνη που έκανε το πλασέ στο αριστερό δοκάρι

77′ Μπαλιά του Καρπαθάκη στον Λερογιάννη που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά στο πλασέ του η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια

79′ Μπαλιά του Αξιώτη στον Σωκράτη Ορφανίδη που μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και η μπάλα αφού χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, κατέληξε στα δίχτυα για το 0-4

81′ Ατομική προσπάθεια από τα αριστερά του Νίκου Ορφανίδη, πέρασε τους πάντες στο πέρασμα του και μέσα από την περιοχή με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5

87′ Από τα αριστερά μέσα στην περιοχή ο Βακιάνης βρέθηκε ολομόναχος, αλλά το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Καραγιάννης, Σαρρής

Αστέρας: Μήλιος, Κιλασίν Ε. (90′ Μπαρμπαντώνης), Κιλασίν Χ., Μπαϊρακτάρης (87′ Χατζημανώλης Μ.), Μπαούρης, Καρπαθάκης, Κώστας, Λερογιάννης, Μίρτσεφ (80′ Φωτάρας), Πάττας, Βακιάνης

Φοίβος: Τόππος, Ταφάνι, Ορφανίδης Σ., Φελεγκάκης, Θεοδοσίου (80′ Μήτρου), Παϊζάνος, Καραγεωργίου, Αξιώτης, Χαρτοφύλλης (65′ Θαρρενός), Παλάζης (76′ Ντόστι), Ορφανίδης Ν.