Με το… αριστερό ο Κολοσσός στη νέα Basket League

Αντίθετα με πέρυσι που δυσκολευόταν μακριά από την έδρα του, το Ρέθυμνο μπήκε… φουριόζο στη νέα σεζόν, επικρατώντας 74-66 μέσα στη Ρόδο του Κολοσσού!

Φέτος θα είναι αλλιώς το Ρέθυμνο! Οι Κρητικοί ξεκίνησαν τη νέα σεζόν με μία πολύ σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησαν 74-66 μέσα στη Ρόδο του Κολοσσού!

Το Ρέθυμνο δεν έμεινε στο εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση (2-8), καθώς παρά το ξέσπασμα του Κολοσσού (10-13) στα μισά, πάτησε ξανά το… γκάζι, φτάνοντας ακόμη και στο +11 (11-22), πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όπου το βρήκε στο 14-24. Οι Κρητικοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, καθώς αρχικά με ένα 6-0 πήγαν στο +16 (14-30), ενώ στη συνέχεια η διαφορά ξέφυγε ακόμη περισσότερο και συγκεκριμένα μέχρι το +19 (17-36)! Όμως, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, ήρθε η αντίδραση από τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να πέφτει αρχικά στους δέκα (31-41), ενώ με το τρίποντο του Άχονεν έπεσε σε μονοψήφιο (34-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο έφτασε πάλι σε μία διαφορά ασφαλείας (38-47), με τον Κολοσσό να απαντά με ένα επιμέρους 5-1 και να μειώνει σε 43-48. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και μέσα από την καλή τους άμυνα έκλεισαν την περίοδο στο +16 (48-64). Με ένα 7-0 μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ροδίτες (55-64), ενώ με το τρίποντο του Ρέντικ μείωσαν σε 61-66. Στη συνέχεια, το ματς «κόλλησε» για μερικά λεπτά, με το Ρέθυμνο να πηγαίνει στο +13 (61-74), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί, ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του και έτσι πήρε τη νίκη με το τελικό 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6 (2), Μπέρι 15 (3), Βασιλόπουλος 10 (3), Χολ 8 (1), Παπαδόπουλος, Λιάπης, Τσούκου 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 6 (2), Παπαδάκης, Γουάτσον.

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 16 (1), Γιαννόπουλος 13 (1), Ραζής, Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 12 (1), Έντουαρντς 7.