Άδικη ήττα της Ρόδου στα Ζωνιανά

Το… πάλεψε στην έδρα του πρωτοπόρου Ερμή, αλλά “λύγισε” στις καθυστερήσεις. Η αναγεννημένη Ρόδος ηττήθηκε άδικα με 3-2 στα Ζωνιανά για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) δεχόμενη το τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ “κρατούσε” το τρίποντο μέχρι και το 83ο λεπτό. “Έσπρωχνε” τους γηπεδούχους στην επίθεση ο διαιτητής με τα σφυρίγματα του στα τελευταία λεπτά.

Παρότι βρέθηκαν αρκετά νωρίς πίσω στο σκορ, οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Ορφανίδη βρήκαν τον τρόπο να ισορροπήσουν το ματς και να έχουν καλύτερη εικόνα από τους αντιπάλους τους.

Μάλιστα πήγαν στ’ αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1 χάρις το τέρμα του Κορούπη, ενώ θα μπορούσαν να είχαν στα χέρια τους το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα.

Αυτό συνέβη με το ξεκίνημα της επανάληψης όταν ο τρομερός Τζιβίλογλου στο 56′ έκανε το 1-2 για τα “ελάφια” που στο τέλος όμως δεν άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων.

Παρότι η ομάδα από τα Ζωνιανά ισοφάρισε, η Ρόδος είχε εκ νέου την ευκαιρία τις στις καθυστερήσεις να πετύχει το γκολ και να φύγει με το “διπλό” αλλά δυστυχώς αυτό δεν έγινε και το… πλήρωσε στο 96′ όπου το γκολ του Ανυφαντάνη χάρισε το τρίποντο στον Ερμή για το 5Χ5 στο πρωτάθλημα.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως ο Ερμής στο τελευταίο διάστημα του αγώνα πήρε ορισμένα σφυρίγματα από τον διαιτητή που τον… διατηρούσαν στην επίθεση.

4′ Εκτέλεση φάουλ από τον Πρωτογεράκη, ο Τοπούζης πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0

11′ Ο Ευγενικός βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά η μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια

25′ Σωτήριο τάκλιν του Ανδρόνικου που απομάκρυνε τον κίνδυνο πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή του τέρματος στην προσπάθεια του Τοπούζη

28′ Μεγάλη επέμβαση από τον Κόλλια στο δυνατό σουτ από τον Χατζηλιόντα

32′ Τρομερή ατομική προσπάθεια του Κουρούπη από τα αριστερά που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έγραψε το 1-1

38′ Από ωραίο μπαλιά του Καντιμοίρη ο Χατζηλιόντας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ

56′ Εξαιρετικό σουτ από τον Τζιβίλογλου που σημείωσε ένα από τα ομορφότερα τέρματα του φετινού πρωταθλήματος. Ο έμπειρος μέσος με κεραυνό περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2

76′ Το σουτ από τον Σκουτέλλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χειμωνέττου

83′ Σέντρα από τον Σεχολάρι και ο Τοπούζης με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2

93′ Τεράστια ευκαιρία για την Ρόδο όταν ο Χατζηλιόντας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και προτίμησε να… σιγουρέψει το γκολ κάνοντας στην πάσα στον Αμανατίδη ο οποίος αστόχησε

96′ Κόρνερ από τον Σκουτέλλη, ο Ανυφαντάκης με κεφαλιά έγραψε το 3-2

Διαιτησία: Τσαγγαράκης, Σινιοράκης, Πετεινάτος (Χανίων)

Ερμής: Κόλλιας, Κοζυράκης, Πρωτογεράκης, Ανυφαντάνης, Γεωργούλης (60′ Σεχολάρι), Ταβλαδωράκης, Πασιαλής (60′ Πλούσης), Φαμπίνιο, Τοπούζης, Πουλάκης (75′ Ανωγειανάκης), Σκουτέλλης

Ρόδος: Χειμωνέττος, Καντιμοίρης, Ανδρίκος, Κωνσταντίνου, Νικήτας (60′ Τζημογιάννης), Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Ευγενικός (80′ Αμανατίδης), Κουρούπης, Τάντις (75′ Ιμεραλιλάϊ), Ατματζίδης