Έσπασε το… ρόδι ο “μεταμορφωμένος” Αστέρας

Η τρίτη απόπειρα των παικτών του Αστέρα να πάρουν τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα εντός έδρας αποδείχτηκε… φαρμακερή. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 2-0 του ΑΕΡΑ στο γήπεδο Μασσάρων για την 4η αγωνιστική, σ’ ένα ματς στο οποίο οι Αφαντενοί τελείωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές και έχουν παράπονα από την διαιτησία και συγκεκριμένα για την φάση στην οποία οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στα Μάσσαρι ήρθαν… μνήμες των δύο προηγούμενων κάκιστων εμφανίσεων.

Πάντως παρότι ο ΑΕΡΑ δημιούργησε δύο πολύ καλές φάσεις για γκολ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ και μετά το 20λεπτο το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του με τις δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα, κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής να είναι τα κυρίαρχα στοιχεία.

Έτσι κύλησε μέχρι το φινάλε το πρώτο μέρος με μοναδικό σημείο αναφοράς η απομάκρυνση του τεχνικού των γηπεδούχων, Σάββα Σταυρίδη από τον πάγκο της ομάδας του για διαμαρτυρία.

Στην επανάληψη βγήκε από τ’ αποδυτήρια ένας… άλλος Αστέρας. Η ομάδα των Μασσάρων πραγματοποίησε το καλύτερο της 45λεπτο στο φετινό πρωτάθλημα και αυτό ήταν αρκετό για να της δώσει το πρώτο τρίποντο.

Με τέρματα του Λερογιάννη στο 49′ (αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους που διαμαρτυρήθηκαν για οφ- σάϊντ του σκόρερ) και του Βακιάνη στο 64′ οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τι νίκη που δεν μπόρεσαν να… γκρεμίσουν οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Χοσάδα.

Καλύπτοντας τα… νώτα του στην συνέχεια, ο Αστέρας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και σ’ αυτό “έπαιξε” σημαντικό ρόλο ο εκνευρισμός των Αφαντενών που… έμειναν στην φάση του πρώτου τέρματος που δέχθηκαν και το… πλήρωσαν με την αποβολή του Κατσιδώνη στο 83ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά τα δυνατά μαρκαρίσματα διαδέχονταν το ένα το άλλο, όπως και οι αψιμαχίες μεταξύ των δύο ποδοσφαιριστών. Ευτυχώς το τελικό σφύριγμα του διαιτητή δεν άργησε να έρθει και τα πνεύματα ηρέμησαν μετά από λίγο, αν και οι φωνές του ΑΕΡΑ συνεχίστηκαν προς τους διαιτητές.

2′ Ατομική προσπάθεια του Καλημέρη από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στην “καρδιά” της περιοχής και ο αμαρκάριστος Πλύγκος με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι

3′ Γύρισε το σώμα του και σούταρε με δύναμη ο Βακιάνης μέσα από την περιοχή, αλλά ο Καστριτσέας ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τον κίνδυνο στην αριστερή του γωνία

18′ Σουτ του Πλύγκου έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Χαλίλ Κιλασίν και κατευθύνονταν προς στην δεξιά γωνία του Μηλιού που αντέδρασε εξαιρετικά και με εκτίναξη “πέταξε” την μπάλα κόρνερ

45′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσιδώνη από μακρινή απόσταση, δεν ανησύχησε ο Μηλιός που μπλόκαρε την μπάλα

49′ Μπαλιά του Μίρτσεφ στον Βακιάνη το σουτ του οποίου ήταν αδύναμο, αλλά στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Λερογιάννης που την σταμάτησε και έγραψε το 1-0 από κοντινή απόσταση. Στην φάση αυτή διαμαρτύρονται έντονα ο φιλοξενούμενοι προς τον α’ βοηθό Σπάρταλη, θεωρώντας πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ- σάϊντ και το τέρμα έπρεπε να ακυρωθεί

64′ Σουτ του Λερογιάννη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βακιάνης πρόλαβε τους αμυντικούς και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0

69′ Νέο σουτ του Λερογιάννη, αυτή την φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ωστόσο ο Σπάρταλης είχε σηκώσει το σημαιάκι και το τέρμα ακυρώθηκε καθώς ο Βακιάνης ήταν εκτεθειμένος και παρεμπόδιζε το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα αφού βρίσκονταν μπροστά του.

83′ Για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή ο Κατσιδώνης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήγε νωρίτερα στ’ αποδυτήρια αφήνοντας τον ΑΕΡΑ με δέκα ποδοσφαιριστές

87′ Μπαλιά από τον Λερογιάννη στο Μίρτσεφ που “νικήθηκε” στο τετ α τετ από τον αντίπαλο πορτιέρο

90′ Εκτέλεση φάουλ του Συμεωνίδη από τα αριστερά, στο β’ δοκάρι ο Καλημέρης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι

Διαιτησία: Κυρίτσης, Σπάρταλης, Μαυρουδής

Αστέρας: Μηλιός, Μίρτσεφ, Κιλασίν Ε., Κιλασίν Χ., Δημητριάδης (82′ Μαυριός), Κώστας (68′ Φωταράς), Καρπαθάκης, Λερογιάννης, Κουρμαδιάς (32′ λ. τρ. Μπαϊρακτάρης), Πάττας, Βακιάνης

ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Μαλλιάκας, Κατσιδώνης, Δανάς, Γιαννακάκης (72′ Ροκάι), Συμεωνίδης, Γαργάλης (65′ Νικολής),Καλημέρης, Πλύγκος, Στεφανής (65′ Λαουδίκος), Τριχιάς