“Ατσάλινη” η Ρόδος διπλασίασε τις νίκες της

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) πέτυχε η Ρόδος που επικράτησε με 2-1 του Ατσαλένιου στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού μας για την 6η αγωνιστική σ’ ένα ματς όπου τα πάντα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και αναζήτησαν το γκολ, το οποίο “βρήκαν” στο 10ο λεπτό με τον Αμανατίδη που πλάσαρε εύστοχα από κοντά μετά από φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ των Κρητικών.

Η άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Ρουμπάκη στο 16′ έβαλε για τα καλά στο παιχνίδι των Ατσαλένιο, καθώς η ομάδα της Κρήτης έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της ήταν πιο απειλητική στην συνέχεια για την εστία του Πάππου που έκανε ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια της Ρόδου.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη όχι μόνο κατάφερε να εξουδετερώσει όλους τους κινδύνους, αλλά ευτύχησε στο 45′ με το γκολ του Ευγενικού να πάει στ’ αποδυτήρια με το προβάδισμα αλλάζοντας εκ νέου τα δεδομένα του αγώνα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, αλλά η ομάδα του νησιού μας έκλεισε καλά όλους τους διαδρόμους και δεν απειλήθηκε καθόλου.

Μάλιστα στο φινάλε τα “ελάφια” θα μπορούσαν να είχαν “καθαρίσει” πιο εύκολα το παιχνίδι αφού “σπατάλησαν” σημαντική ευκαιρία, ωστόσο το τελικό σφύριγμα βρήκε νικήτρια την Ρόδο που έφτασε τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα και τους επτά βαθμούς.

6′ Μπλόκαρε εύκολα ο Πάππος το σουτ από τον Σταθόγλου

10′ Μετά το σουτ του Ευγενικού όπου η μπάλα αποκρούστηκε από τους αμυντικούς, αυτή έφτασε στον Τζιβίλογλου το σουτ του οποίου απομακρύνθηκε εκ νέου και στην συνέχεια ο Αμανατίδης πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά έγραψε το 1-0

16′ Ο Ρουμπάκης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή με ωραία ενέργεια, η άμυνα της Ρόδου άργησε να «πέσει» πάνω του και ο έμπειρος παίκτης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

24′ Βρήκε χώρο ο Γεννιτσαρίδης μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, σούταρε και η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

28′ Στην αγκαλιά του Γιαγκόζη σταμάτησε το σουτ του Αμανατίδη από καλή θέση

30′ Απέκρουσε σε κόρνερ ο Πάππος του σουτ από τον Σακλαμάκη

45′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ατματσίδη, ο Γιαγκόζης απέκρουσε και ο Ευγενικός στην επαναφορά με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1

49′ Στο οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε η απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ατματσίδης

80′ Ψηλά πάνω από τα δοκάρια πέρασε η μπάλα στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μουτσάκη και δεν ανησύχησε τον Πάππο

90′ Ο Γιαγκόζης σταμάτησε τον Κουρούπη στο τετ α τετ έπειτα από αντεπίθεση της Ρόδου

Διαιτησία: Γαλάνης, Δουλγεράκης, Γκόντας (Ανατολικής Αττικής)

Ρόδος: Πάππος, Κουρούπης, Καντιμοίρης, Τζιμογιάννης, Ανδρίκος, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Κωνσταντίνου (85′ Νικήτας), Ευγενικός (46′ Στάτης), Ατματσίδης, Αμανατίδης (77′ Ιμεραλιλάϊ)

Ατσαλένιος: Γιαγκόζης, Καρβελάς, Βρεττός, Χαρίτος, Παπαδομιχελάκης, Χατζηανδρέου (52′ Γιαννόπουλος), Ρουμπάκης (50′ Πετράς), Σταθόγλου, Γαννιτσαρίδης, Μουτσάκης, Σακλαμάκης