Παλικάρι στο Παγκρήτιο ο Ιάλυσος έΧασε τη νίκη στο φινάλε!

Εξαιρετικά στάθηκε ο Ιάλυσος στο Παγκρήτιο Στάδιο κόντρα στον Εργοτέλη για την 6η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) και το τελικό 2-2 αφήνει… πικρή γεύση στους “τοξοβόλους” που ανέτρεψαν από το πρώτο ημίχρονο το εις βάρος τους σκορ και “κρατούσαν” τη νίκη μέχρι και τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Σαφέστατα αν κάποιος… έλεγε στο συγκρότημα του Ηλία Φυντάνη θα είχε πάρει έναν βαθμό στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στο μεγάλο φαβορί για τον τίτλο, σίγουρα η ομάδα του νησιού μας θα ήταν ευχαριστημένη.

Ωστόσο οι ποδοσφαιριστές των κυανέρυθρων απέδειξαν πως έχουν συνθέσει ένα φοβερό σύνολο που μπορεί να κοντράρει όλες τις ομάδες, ακόμη και το Εργοτέλη του τεράστιου -για τα δεδομένα της κατηγορίας- μπάτζετ που έχει έναν και μοναδικό στόχο που δεν είναι άλλες από την επιστροφή στην Β’ Εθνική.

Ο Ιάλυσος που μπήκε… μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και δέχθηκε γρήγορα το γκολ (11′) έδειχνε πως θα αποτελέσει εύκολη λεία για τους Κρητικούς που στο πρώτο διάστημα του αγώνα είχαν και δύο δοκάρια.

Σταδιακά οι “τοξοβόλοι” ανέβασαν στην απόδοση τους και πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό με τα τέρματα του Σπάρταλη (38′) και του Δελαπόρτα (45+1′) παίρνοντας το προβάδισμα.

Άπαντες περίμεναν την αντίδραση του Εργοτέλη στην επανάληψη όπως και οι φιλοξενούμενοι που έκλεισαν τους διαδρόμους και εκνεύρισαν τους κιτρινόμαυρους που δεν μπορούσαν να απειλήσουν με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα (60′-70′).

Μάλιστα ο Ιάλυσος ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα και έφτασε κοντά στο τρίτο τέρμα, αλλά δυστυχώς δεν το πέτυχε και στο (87′) ο αυτογκόλ του Φυλακούρη σε μία άτυχη στιγμή διαμόρφωσε το τελικό 2-2 που σίγουρα κάνει περισσότερο την γηπεδούχο ομάδα να… χαμογελά όπως εξελίχθηκε το ματς.

4′ Στο δοκάρι σταμάτησε η μπάλα στην κεφαλιά του Κατσικοκέρη

11′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόι η μπάλα παρέμεινε στην περιοχή του Ιάλυσου και ο Καλέ με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ για το 1-0

16′ Δεύτερο δοκάρι για τον Εργοτέλη με το σουτ του Κολόκα μέσα από την περιοχή

36′ Πρώτη απειλή για τον Ιάλυσο με το σουτ του Χατζηφούντα όπου η μπάλα έφυγε άουτ

38′ Σουτ του Σπάρταλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1

45+1′ Εξαιρετική εκδήλωση αντεπίθεσης από τους φιλοξενούμενους, ο Σπάρταλης έκανε την μπαλιά στον Δελαπόρτα και ο έμπειρος μεσοεπιθετικός πλάσαρε ιδανικά και έγραψε το 1-2

64′ Σέντρα του Τσουμάγκα για τον Καϊμακαμούδη που “έπιασε” την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ

68′ Στην συμβολή των δοκαριών σταμάτησε το σουτ του Καϊμακαμούδη μέσα από την περιοχή

73′ Μπήκε επικίνδυνα μέσα στην αντίπαλη περιοχή ο Χατζηφούντας και τελευταία στιγμή πριν προλάβει να σουτάρει “κόπηκε” από την άμυνα του Εργοτέλη

78′ Μετά από γύρισμα μέσα στην περιοχή από τον Σπάρταλη, ο Δελαπόρτας έκανε το πλασέ από το σημείο του πέναλτι αλλά η μπάλα δεν έκανε το… χατήρι και έφυγε ελάχιστα άουτ

87′ Έπειτα από σέντρα του Πόι ο Παπαδόπουλος έκανε την έξοδο για να μπλοκάρει, αλλά ο Φυλακούρης στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε τα δίχτυα για το 2-2

Διαιτησία: Κασσελάκης, Μαρνέζος, Πετεινάτος

Εργοτέλης: Στεφανάκος, Γκοτσούλιας, Τσουμάγκας, Τζανής (72′ Μανουσάκης), Κολόκας, Ρουσάκης, Πόι, Μισέλ, Κατσικοκέρης, Κοιλιάρας (54′ Καϊμακαμούδης), Καλέ

Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Παφιάκης (70′ λ.τρ. Καρπαθάκης), Κοκκίνης (20′ λ.τρ. Λίτσος), Φυλακούρης, Βαλιτζό, Ρεκλείτης, Αρχοντούλης, Σπάρταλης (82′ Χατζηπέτρος), Χατζηφούντας, Παυλίδης, Δελαπόρτας