Ήττα από την… άσπρη βούλα για τον Ιάλυσο των δέκα παικτών στον Κορυδαλλό

Το… πάλεψε μέσα σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Δ.Γ. Νίκαιας, ωστόσο “λύγισε” ο Ιάλυσος και γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Προοδευτική στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος). Με πέναλτι το γκολ των γηπεδούχων που έπαιζαν για πάνω από ένα 20λεπτο με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Γιάννη Αρχοντούλη.

Οι “τοξοβόλοι” μπήκαν… διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να διατηρήσουν μακριά τους παίκτες της Προοδευτικής από την εστία του Παπαδόπουλου με αποτέλεσμα όλες οι απειλές των γηπεδούχων να προέρχονται από μακρινά σουτ και στημένες φάσεις.

Στην επανάληψη με την δύναμη του κόσμου τους οι “βυσσινί” μπήκαν πιο επιθετικά και δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά ο γκολκίπερ του Ιάλυσου δήλωσε “παρών” όποτε χρειάστηκε και διατηρούσε το μηδέν.

Όλα αυτά μέχρι την φάση του 68ου λεπτού όπου το… κακό ήταν διπλό για την ομάδα του Ηλία Φυντάνη αφού ο Αρχοντούλης μάρκαρε αντίπαλο του μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα να πέσει στο έδαφος. Ο διαιτητής απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον έμπειρο ποδοσφαιριστή και η Προοδευτική βρήκε το γκολ από το σημείο του πέναλτι.

Πρόκειται για μια φάση στην οποία διαμαρτύρονται έντονα οι φιλοξενούμενοι αφού όπως υποστηρίζουν δεν υπήρχε παράβαση.

Με δέκα παίκτες ο Ιάλυσος είχε να ανέβει ένα… βουνά, αλλά είχε την ευκαιρία του στο 82′ να “αποδράσει” με το βαθμό από τον Κορυδαλλό ωστόσο την “σπατάλησε” και γνώρισε την ήττα.

Το φιλμ του αγώνα:

6′ Ο Ζελέκος επιχείρησε σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Ιάλυσου

29′ Νέο σουτ του Ζελέκου είχε την ίδια κατάληξη

37′ Στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου κατέληξε η μπάλα έπειτα από το απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ από τον Πατσατζόγλου

44′ Καλό σουτ από τον Ρεκλείτη πέρασε άουτ

48′ Μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος το σουτ από τον Πέππα

52′ Νέα επικίνδυνη κατάσταση μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου, αλλά και πάλι ο γκολκίπερ των “τοξοβόλων” απέκρουσε την κεφαλιά του Αδρειανούτσου

59′ Γέμισμα του Πατσατζόγλου, η μπάλα έφτασε στον Μπέσου που σούταρε ελάχιστα άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή

68′ Ανατροπή του Ζήζηλα από τον Αρχοντούλη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και απέβαλλε τον Αρχοντούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Από τα έντεκα βήματα ο Κανελλόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

82′ Σε θέση βολής μέσα στην περιοχή βρέθηκε ο Βαλιτζό, ωστόσο το τελείωμα του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία για τον Ιάλυσο

87′ Πάνω από τα δοκάρια έφυγε το σουτ του Πέππα

Διαιτησία: Μανιώτης, Κάλης, Τσαλικόγλου (Αν. Αττικής)

Προοδευτική: Μπαντίκος, Πέττας (46′ Τσαραούσης), Ξυγκάκης (30′ λ. τρ. Μίλκος), Ζήζηλας, Πατσατζόγλου, Θεοδωράκης, Ζελέκου, Αρειανούτσος (75′ Δελιβέρης), Μπεσού, Κανελόπουλος, Πέππας

Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Κοκκίνης, Παπασπύρος, Αρχοντούλης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Βαλιτζό, Σπάρταλης (5′ λ. τρ. Καρπαθάκης), Χατζηφούντας, Δελαπόρτας, Αχείμαστος