Έσπασαν καρδιές και μοίρασαν τους βαθμούς στο ντέρμπι του… Δελαπόρτα!

Μπορεί να μην ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι του νησιού μας για την 9η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος), αλλά είχε αρκετούς κερδισμένους (όλους τους φιλάθλους που κατέκλυσαν τις εξέδρες και παρακολούθησαν φοβερό θέαμα) και έναν μεγάλο πρωταγωνιστή. Ο Γιώργος Δελαπόρτας σκόραρε δις κόντρα στην πρώην του ομάδα -την δεύτερη στο 94′- και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 ανάμεσα σε Ιάλυσο και Ρόδο που κυνήγησαν μέχρι το τέλος το τρίποντο.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και στο φινάλε λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή την… ανατροπή και να “κλέψουν” στο τέλος τη νίκη.

Από το ξεκίνημα του ματς ο Ιάλυσος στο ντεμπούτο του Μάρκου Στεφανίδη παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο και ήταν επιθετικός. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να “σπαταλήσει” δύο σημαντικές ευκαιρίες και τελικά να ανοίξει το σκορ στο 28′ με τον Δελαπόρτα που δεν πανηγύρισε την επιτυχία του.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα με μεγάλη ευκολία αφού δεν απειλήθηκαν, ενώ επιθετικά προσπάθησαν δίχως αποτέλεσμα να φτάσουν σε δεύτερο γκολ.

Η εικόνα στην επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική και σ’ αυτό μεγάλο ρόλο “έπαιξαν” οι αλλαγές του πραγματοποίησε ο Σάββας Ορφανίδης και έκανε πολύ πιο επιθετική την ομάδα του.

Μέσα σε εννέα λεπτά τα “ελάφια” είχαν φέρει… τούμπα το ματς χάρις τα τέρματα του Ατματζίδη στο 49′ και του Αμανατίδη στο 57ο λεπτό που μετέτρεψαν το 1-0 σε 1-2!

Αφού πέρασαν μερικά λεπτά για να… συνέλθουν οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά για να αναζητήσουν την ισοφάριση, αλλά η καλοστυμένη άμυνα των πρασίνων δεν τους επέτρεψε να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Όσο περνούσε η ώρα, όλο και περισσότερο ο Ιάλυσος κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και το φινάλε στο ματς γράφτηκε με φοβερό τρόπο.

Στο 94′ ο Δελαπόρτας σκόραρε για δεύτερη φορά κόντρα στην πρώην του ομάδα έκανε το 2-2, ενώ στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων (97′) ο Ιάλυσος είχε δοκάρι με τον Παυλίδη και έτσι ολοκληρώθηκε το ματς και χάρισε από έναν βαθμό σε κάθε ομάδα.

8′ Ο Καντιμοίρης απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή της εστίας στο πλασέ του Δελαπόρτα μετά την ωραία σέντρα του Παφιάκη από την δεξιά πτέρυγα

10′ Δεύτερη φορά μέσα σε ελάχιστα λεπτά οι αμυντικοί της Ρόδου «γλιτώνουν» την ομάδα τους. Αυτή την φορά ο Αχείμαστος σέντραρε από τα δεξιά, ο Παυλίδης έκανε το πλασέ και ο Ανδρίκος απομάκρυνε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή

28′ ΓΚΟΛ! Κάθετη μπαλιά από τον Ρεκλείτη στην πλάτη της άμυνας, ο Δελαπόρτας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

38′ Σέντρα από τον Διακουράκη, ο Παυλίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

49′ ΓΚΟΛ! Μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλιόντα, ο Ατματζίδης έξυπνα κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αιφνιδιάζοντας όλη την άμυνα του Ιάλυσου για το 1-1

57′ ΓΚΟΛ! Μακρινή σέντρα του Τζιβίλγλου προς την περιοχή του Ιάλυσου, ο Ατματζίδης με το κεφάλι «βρήκε» τον Αμανατίδη μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με ωραία ενέργεια και αφού απέφυγε τον Φυλακούρη έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 1-2

62′ Άστοχο το τελείωμα του Παυλίδη από πλάγια θέση μετά την ατομική προσπάθεια του από τα αριστερά

68′ Παράλληλο γύρισμα του Χατζηφούντα μέσα στην περιοχή της Ρόδου, δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα προς στα δίχτυα και πέρασε ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία για τους γηπεδούχους

72′ Σέντρα του Δελαπόρτα, πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους ο Φυλακούρης και κέρδισε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

94′ ΓΚΟΛ! Μετά από ωραία πάσα του Μόσχου, ο Δελαπόρτας βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή «ξεχασμένος» από την άμυνα της Ρόδου και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2

95′ Κακό τελείωμα του Μόσχου από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε την μπάλα ο Πάππος

97′ Ο Μόσχος έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Παυλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Πάππου που στάθηκε τυχερός και στην συνέχεια της φάσης ο γκολκίπερ της Ρόδου μπλόκαρε την μπάλα

Διαιτησία: Γκάμαρης, Κουτσόγιαννος, Πασπάτης (Αθηνών)

Ιάλυσος (Στεφανίδης): Παπαδόπουλος, Αχείμαστος, Παπασπύρος, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Λιτσός, Παυλίδης, Χατζηφούντας, Διακουράκης (58′ Χατζηπέτρος), Δελαπόρτας, Παφιάκης (46′ λ. τρ. Σπάρταλης)

Ρόδος (Ορφανίδης): Πάππος, Ανδρίκος, Τζημογιάννης, Καντιμοίρης, Ιμεραλιλάϊ (46′ Κουρούπης), Τζιβίλογλου, Νικήτας (46′ Ευγενικός), Αμανατίδης (82′ Βολονάκης), Τάντις, Χατζηλιόντας, Ατματζίδης