Ώρα για ντέρμπι: Ιάλυσος- Ρόδος 2-2 (Ζωντανά) ΤΕΛΙΚΟ

Επανέρναρξη των εθνικών πρωταθλημάτων κα συγκεκριμένα της Γ’ Εθνικής με το μεγάλο ντέρμπι του νησιού μας να είναι αυτό που… καθηλώνει τους φιλάθλους του Ιάλυσου και της Ρόδου που διασταυρώνουν τα ξίφη τους στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής (4ος όμιλος).

Μείνετε συντονισμένοι στο fmtop.gr και ενημερωθείτε ζωντανά για όλα όσα συμβαίνουν στο Οικονομίδειο πριν την σέντρα, κατά την διάρκεια του ματς και μετά το τέλος του.

Στατιστικά στοιχεία:

Οι δύο ομάδες του νησιού μας μοιράζονται την 8η θέση στον βαθμολογικό πίνακα της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) έχοντας από οκτώ βαθμούς και ρεκόρ 2-2-4 (Ν-Ι-Η). “Συγκάτοικος” και ο Πανθηραϊκός στην ίδια θέση.

Στα οκτώ πρώτα ματς πρωταθλήματος οι “τοξοβόλοι” έχουν σκοράρει ισάριθμες φορές (8) και έχουν δεχθεί 14 τέρματα. Στον αντίποδα τα “ελάφια” σκοράρουν περισσότερο (12), αλλά έχουν δεχθεί και πιο πολλά γκολ (17) συγκριτικά με τον σημερινό τους αντίπαλο.

*Ντεμπούτο θα κάνει στον πάγκο του Ιάλυσου ο Μάρκος Στεφανίδης που διαδέχθηκε τον Ηλία Φυντάνη στην τεχνική ηγεσία των ερυθροκίτρινων.

Οικονομίδειο Στάδιο (15.00): Ιάλυσος- Ρόδος 2-2

Πέντε λεπτά πριν την σέντρα στο ντέρμπι και πάνω από 500 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή την στιγμή στις εξέδρες του σταδίου

Ξεκίνησε ο αγώνας

Καλύτερα έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Ιάλυσος που κυκλοφορεί την μπάλα στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να φανεί επικίνδυνος κυρίως από τα άκρα

8′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιάλυσο. Ο Καντιμοίρης απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή της εστίας στο πλασέ του Δελαπόρτα μετά την ωραία σέντρα του Παφιάκη από την δεξιά πτέρυγα

10′ Δεύτερη φορά μέσα σε ελάχιστα λεπτά οι αμυντικοί της Ρόδου “γλιτώνουν” την ομάδα τους. Αυτή την φορά ο Αχείμαστος σέντραρε από τα δεξιά, ο Παυλίδης έκανε το πλασέ και ο Ανδρίκος απομάκρυνε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή

28′ ΓΚΟΛ! Κάθετη μπαλιά από τον Ρεκλείτη στην πλάτη της άμυνας, ο Δελαπόρτας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

Σκόραρε ενάντια στην πρώην του ομάδα ο Γιώργος Δελαπόρτας και δεν πανηγύρισε το γκολ

Καλύτερος ο Ιάλυσος από το ξεκίνημα του αγώνα άξιζε το γκολ που τον έβαλε μπροστά στο σκορ

38′ Σέντρα από τον Διακουράκη, ο Παυλίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρίνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια φάουλ κοντά στην περιοχή του Ιάλυσου τα οποία δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν

Τέλος ημιχρόνου

Ξεκίνησε το β’ μέρος στο Οικονομίδειο, με αλλαγές από τους προπονητές των δύο ομάδων που “ανακατεύουν” την… τράπουλα

Για τον Ιάλυσο την θέση του Παφιάκη πήρε ο Σπάρταλης. Αναγκαστική αυτή η αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς ο έμπειρος παίκτης δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων

Δύο αλλαγές για τον Σάββα Ορφανίδη που κάνει πιο επιθετική την Ρόδο. Στις θέσεις των Ιμεραλιλάϊ και Νικήτα πέρασαν οι Κουρούπης και Ευγενικός

49′ ΓΚΟΛ! Μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλιόντα, ο Ατματζίδης έξυπνα κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αιφνιδιάζοντας όλη την άμυνα του Ιάλυσου για το 1-1

Ιδανικό ξεκίνημα για τα “ελάφια” που… δικαίωσαν αμέσως τις αλλαγές του προπονητή τους. Η Ρόδος έγινε πιο επιθετική και το ματς ξεκινάει από την… αρχή μετά την ισοφάριση

Έπειτα από μια μικρή διακοπή για να δοθούν οι πρώτες βοήθειες στον Παπαδόπουλο, το ματς συνεχίστηκε και ο γκολκίπερ του Ιάλυσου σηκώθηκε χωρίς να έχει κάτι σοβαρό

57′ ΓΚΟΛ! Μακρινή σέντρα του Τζιβίλγλου προς την περιοχή του Ιάλυσου, ο Ατματζίδης με το κεφάλι “βρήκε” τον Αμανατίδη μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με ωραία ενέργεια και αφού απέφυγε τον Φυλακούρη έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στο πλεκτό για το 1-2

Μέσα σε λιγότερο από 10 αγωνιστικά λεπτά η Ρόδος έφερε τα πάνω- κάτω στο ντέρμπι και προηγείτε μέσα στο Οικονομίδειο

Αλλαγή για τον Ιάλυσο. Ο Μάρκος Στεφανίδης θα περάσει στο γήπεδο τον Χατζηπέτρο αντί του Διακουράκη στην δεύτερη αλλαγή που πραγματοποιεί ο έμπειρος τεχνικός

Από μία αλλαγή πλέον έχει η κάθε ομάδα εν όψει της συνέχειας του παιχνιδιού που έχει πολύ… δρόμο ακόμα

62′ Άστοχο το τελείωμα του Παυλίδη από πλάγια θέση μετά την ατομική προσπάθεια του από τα αριστερά. Πρώτη απόπειρα απειλής του Ιάλυσου από το χρονικό σημείο που έμεινε πίσω στο σκορ

Δείχνει να έχει… συνέλθει ο Ιάλυσος από το σοκ των δύο τερμάτων που δέχθηκε και βγαίνει στα τελευταία λεπτά στην επίθεση

68′ Παράλληλο γύρισμα του Χατζηφούντα μέσα στην περιοχή της Ρόδου, δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα προς στα δίχτυα και πέρασε ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία για τους γηπεδούχους

72′ Σέντρα του Δελαπόρτα, πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους ο Φυλακούρης και κέρδισε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ιάλυσος

Ολοκληρώθηκαν τα 90 λεπτά στο παιχνίδι. Παίζουμε καθυστερήσεις

94′ ΓΚΟΛ! Μετά από ωραία πάσα του Μόσχου, ο Δελαπόρτας βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή “ξεχασμένος” από την άμυνα της Ρόδου και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 2-2

Δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι για τον πρώην “πράσινο” Δελαπόρτα που όπως φαίνεται είναι αυτός που διαμορφώνει το αποτέλεσμα αν δεν αλλάξει κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα

95′ Κακό τελείωμα του Μόσχου από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε την μπάλα ο Πάππος

97′ Ο Μόσχος έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή, ο Παυλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Πάππου που στάθηκε τυχερός και στην συνέχεια της φάσης ο γκολκίπερ της Ρόδου μπλόκαρε την μπάλα

Ολοκληρώθηκε το ματς με δραματικό τρόπο. Ισόπαλο 2-2 το μεγάλο ντέρμπι του νησιού μας που πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις στους θεατές

Τελικό

Ιάλυσος (Στεφανίδης): Παπαδόπουλος, Αχείμαστος, Παπασπύρος, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Λιτσός, Παυλίδης, Χατζηφούντας, Διακουράκης (58′ Χατζηπέτρος), Δελαπόρτας, Παφιάκης (46′ λ. τρ. Σπάρταλης)

Στον πάγκο: Χειμωνέττος, Χατζηπέτρος, Αζεμάϊ, Βαλίτζο, Καρπαθάκης, Σπάρταλης, Μόσχος

Ρόδος (Ορφανίδης): Πάππος, Ανδρίκος, Τζημογιάννης, Καντιμοίρης, Ιμεραλιλάϊ (46′ Κουρούπης), Τζιβίλογλου, Νικήτας (46′ Ευγενικός), Αμανατίδης (82′ Βολονάκης), Τάντις, Χατζηλιόντας, Ατματζίδης

Στον πάγκο: Ράτζα, Κουρούπης, Καμπούρης, Στάτης, Δημητριάδης, Βολονάκης, Ευγενικός

Διαιτησία: Γκάμαρης, Κουτσόγιαννος, Πασπάτης (Αθηνών)

Παρ. διαιτησίας: Κατσιδώνης