Κυρίαρχος στο “Βενετόκλειο” ο Κολοσσός

Την τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη του πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς επικράτησε 64-54 της Κύμης, για την 8η αγωνιστική της Α1. Πρωταγωνιστής στο τέλος ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος!

Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να «μιλάει» στα δύσκολα και να ξεκινάει την αντεπίθεση, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 64-54 της Κύμης, πανηγυρίζοντας έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο Βενετόκλειο!

Στους 12 πόντους σταμάτησε ο έμπειρος φόργουορντ, με τον Ρέλεφορντ να ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και τον Ρέντικ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Ελ-Αμίν με 17 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός στην αναμέτρηση, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά προηγήθηκε 8-0, με την απάντηση της Κύμης να έρχεται από την περιφέρεια και να μειώνει στο καλάθι (8-6). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (12-14), ενώ με πρωταγωνιστή τον Αντεγκμπόγε, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 16-14.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Κύμη πήγε στο +4 (14-18), διατηρώντας το προβάδισμά της (19-20), σχεδόν μέχρι τα μισά, καθώς η συνέχεια ανήκε στους Ροδίτες! Με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και την «αφύπνιση» του Ρέλεφορντ έξω από τα 6,75μ., η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έτρεξε ένα σερί 15-0, που την έστειλε στο +14 (34-20), με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς καλάθι για πάνω από τέσσερα λεπτά. Ο Ρέντικ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, που ήταν το +15 (36-21), με τον Ελ-Αμίν να διαμορφώνει το 36-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ «ζεστός» μπήκε ο Ελ-Αμίν στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η διαφορά αρχικά να πέσει σε μονοψήφιο αριθμό (36-29), ενώ στη συνέχεια η Κύμη έφτασε ακόμη και στο -6 (41-35). Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με ένα 6-0 που τον έστειλε ξανά στο +12 (47-35), αλλά ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων συνέχιζε να… πυροβολεί, κάνοντας το 47-42, με τον Ρέλεφορντ να σκοράρει στο τέλος και να δίνει «αέρα» επτά πόντων (49-42) στους Ροδίτες.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Τσούπκοβιτς ανέλαβε τον ρόλο του πρωταγωνιστή για την Κύμη, η οποία έτρεξε ένα σερί 9-0 σε τέσσερα λεπτά και πέρασε ξανά μπροστά (49-51). Εκεί, μίλησε ο Βασιλόπουλος για τον Κολοσσό, καθώς με δικούς του πόντους του έδωσε το προβάδισμα (56-53), ενώ με το καλάθι και φάουλ του Χολ, η διαφορά πήγε στο +6 (59-53), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε τον έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 64-54!

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-24, 49-42, 64-54

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Ρέντικ 14 (12 ριμπ.), Τσούκου 4, Ρέλεφορντ 15 (3), Βασιλόπουλος 12 (1), Χολ 6, Λιάπης, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος, Αγγελάκος, Άχονεν 1, Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 7.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγε 12 (2), Τσούπκοβιτς 9 (2), Κοστόφ, Μόργκαν 6, Ελ-Αμίν 17 (3), Τουντζιαράκης 5, Σχίζας, Κατράνας, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης, Πάλμπλαντ 5 (1).