Έσωσε την… παρτίδα με Κούτρη ο Άγιος Γεώργιος

Έτοιμος να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο τρίποντο στην “μάχη” για την παραμονή ήταν ο Εθνικός Αρχίπολης μέσα στο γήπεδο Μαλώνας για την 7η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας (α’ όμιλος), ωστόσο ο Νίκος Κούτρης με γκολ στο 94′ ισοφάρισε στο τελικό 1-1 για τον Άγιο Γεώργιο και κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, είχε αρκετές ευκαιρίες και εν τέλει οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς που μάλλον αφήνει περισσότερο χαρούμενους τους γηπεδούχους με τον τρόπο που ήρθε το αποτέλεσμα.

Το γρήγορο τέρμα του Εθνικού του έδωσε ώθηση και στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο και θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλες φορές μέχρι την ανάπαυλα.

Συνήλθε στο δεύτερο… μισό του ημιχρόνου η ομάδα του Γιώργου Δημητριάδη που είχε και αυτή τις ευκαιρίες της, όπως και στο ξεκίνημα της επανάληψης με το δυναμικό ξεκίνημα.

Στο φινάλε το ματς έγινε… ροντέο. Οι Μαλωνίτες ανέβασαν αρκετούς παίκτες στην επίθεση και τα έπαιξαν όλα για όλα.

Οι Αρχιπολενοί στην κόντρα ήταν κίνδυνος- θάνατος, ωστόσο δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το ματς και η “πολιορκία” προς τα καρέ του Στελλά στο τελευταίο διάστημα του αγώνα είχαν ως αποτέλεσμα το τέρμα του Κούτρη που έκρινε το αποτέλεσμα.

Φάσεις και γκολ:

2′ Σουτ του Γιαλούση από τα όρια της περιοχής, απομάκρυνε την μπάλα ο Λοντάκος

3′ Ο Κοστόφ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Στελλάς απέκρουσε το πλασέ του σε κόρνερ

5′ Δυνατό σουτ από τον Μπαδιεριτάκη, ο Λοντάκος δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1

10′ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χρυσαφίνη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

13′ Μετά από λάθος του Λοντάκου που βγήκε μακριά από την εστία του, ο Ορφανός προσπάθησε να τον “κρεμάσει” ωστόσο η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

15′ Σουτ του Ορφανού μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ

27′ Σωτήρια επέμβαση του Λοντάκου στο πλασέ του Γιαλούση από θέση τετ α τετ

29′ Σέντρα του Λάμπρου, ο Κοστόφ κέρδισε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ

30′ Ο Μπαδιεριτάκης προσπάθησε να “κρεμάσει” τον αντίπαλο πορτιέρο και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από από το οριζόντιο δοκάρι

45′ Σέντρα του Ντύρου από τα δεξιά, ο Κολιού πήρε την κεφαλιά και ο Στελλάς του είπε “όχι”

52′ Μετά από σέντρα του Ντύρου και άστοχη έξοδο του Στελλά, ο Κοστόφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι

53′ Κόρνερ από τον Κοντόγιαννο, ο Πονιάς κέρδισε την κεφαλιά και ο Στελλάς μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια

75′ Συρτή σέντρα του Κασιώτη από τα δεξιά, ο Μπαδιεριτάκης έκανε το πλασέ και ο Κούτρης απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή του τέρματος

80′ Αντεπίθεση του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στον Κασιώτη που έκανε το σουτ απέναντι από τον Λοντάκο, αλλά ο νεαρός γκολκίπερ απέκρουσε και πάλι

92′ Ελάχιστα άουτ έφυγε το πλασέ του Μπαδιεριτάκη μέσα από την περιοχή

94′ Σέντρα του Δημητριάδη από τα δεξιά, η άμυνα του Εθνικού μπερδεύτηκε με τον Στελλά και ο προωθημένος Κούτρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Διακοφιλιππής, Τάσσης

Άγιος Γεώργιος: Λοντάκος, Σκορδάς (46’ Κοντόγιαννος), Λάμπρου, Κούτρης,Γεωργάς, Πονιάς, Κολιού, Χρυσαφίνης (46’ Παρδαλός), Κωστόφ, Χατζημανώλης, Ντύρος (67’ Δημητριάδης)

Εθνικός Αρχίπολης: Στελλάς, Τσακίρης Σ., Τσακίρης Γ., Κουφός, Καρίκης, Μαυρής, Αλευρόπουλος, Μπαδιεριτάκης, Αφαντενός (81’ Κασιώτης), Ορφανός (60’ Κόσινας), Γιαλλούσης (82’ Καρπάτσης)