“Κλώτσησε” άλλη μία ευκαιρία η Ροδος

Παρότι ήταν καλύτερη στην μεγαλύτη διάρκεια του παιχνιδιού, η Ρόδος δεν τα κατάφερε ενάντια στον Ηλυσιακό και γνώρισε την ήττα με 2-1 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος). Τα αμυντικά κενά “πλήγωσαν” τα “ελάφια” που έχουν δίκαια παράπονα για μια φάση πέναλτι που δεν καταλογίστηκε υπέρ τους στο πρώτο ημίχρονο.

Μετά το πρώτο τέταρτο όπου οι δύο ομάδες αναζητούσαν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, η Ρόδος βγήκε μπροστά και απείλησε την εστία των γηπεδούχων.

Ωστόσο σε μία ανύποπτη φάση η ομάδα της πρωτεύουσας άνοιξε το σκορ στο 25′, ενώ πριν το ημίχρονο ήρθε και η φάση όπου υπήρξε παράβαση αμυντικού του Ηλυσιακού αλλά ο διαιτητής δεν υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη η Ρόδος ανέβασε στροφές και έφτασε στην ισοφάριση με τον Καντιμοίρη στο 65ο λεπτό, ενώ στην συνέχεια “σπατάλησε” πολύ σημαντική ευκαιρία για την ανατροπή.

Η πίεση έγινε ασφυκτική από πλευράς των παικτών του Σάββα Ορφανίδη, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ιωάννου στο 85′ πήραν τη νίκη με 2-1 και έβαλαν σε περιπέτειες τους πράσινους εν όψει της συνέχειας.

Το φιλμ του αγώνα:

18′ Σέντρα του Χατζηλιόντα από τα αριστερά, ο Ατματζίδης έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τα ελάφια να ανοίξουν το σκορ

25′ Μετά από σέντρα του Ρώπα, ο Ιωάννου με προβολή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πάππου για το 1-0

37′ Καταφανέστατη περίπτωση πέναλτι για την Ρόδο μετά από χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής κλείνει τα μάτια και λέει παίζεται

60′ Μεγάλη επέμβαση του Κοντοπίδη στο εξαιρετικό σουτ από τον Κουρούπη

65′ Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά του Τάντιτς, ο Κοντοπίδης έκανε λανθασμένη έξοδο και ο Καντιμοίρης με κεφαλιά στην κενή εστία έγραψε το 1-1

68′ Τεράστια ευκαιρία για την Ρόδο. Ο Ευγενικός έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ και οι αμυντικοί του Ηλυσιακού απομάκρυναν την μπάλα πάνω στην γραμμή

71′ Ο Αμανατίδης έπεσε μέσα στην αντίπαλη περιοχή μετά από μαρκάρισμα αντίπαλου αμυντικού και ο διαιτητής είπε παίζεται, δείχνοντας παράλληλα την κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της Ρόδου για θέατρο

77′ Τεράστια απόκρουση του Πάππου στην εξ επαφής κεφαλιά από τον Σαμιώτη

85′ Γύρισμα του Ρώπα από τα αριστερά μέσα από την περιοχή, ο Ιωάννου από κοντά μέσα από την μικρή περιοχή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1