Οι “τοξοβόλοι” είναι εδώ!

Πήρε αυτό που ήθελε και επέστρεψε στις νίκες ο Ιάλυσος. Οι “τοξοβόλοι” για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (4ος όμιλος) επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 της Τριγλίας και πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα χάρις το τέρμα του Γιώργου Δελαπόρτα.

Η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη έκανε μεστό παιχνίδι και διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που πήρε από το 6ο λεπτό χάρις το τέρμα του Δελαπόρτα μετά από ασίστ του Σπάρταλη.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Χειμωνέττου, ο γκολκίπερ του Ιάλυσου όποτε χρειάστηκε δήλωσε “παρών” και η νίκη ήρθε για την ομάδα του νησιού μας.

Μάλιστα οι Τριαντενοί θα μπορούσαν να είχαν απλοποιήσει τα πράγματα και να έπερναν το τρίποντο χωρίς άγχος, αφού σπατάλησαν κάποιες ευκαιρίες στην επανάληψη.

6′  Ο Σπάρταλης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, γύρισε ωραία στον Δελαπόρτα ο οποίος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

12′ Ο Παπαδόπουλος έκανε  σουτ από ο ύψος της περιοχής αλλά ο Χειμωνέττος  πέταξε τη μπάλα κόρνερ.

45′ Ο  Νικλολόπουλος  μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε άστοχα

55′ Σουτ ο Παπασπύρου μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Δήμιζας

57′ Σουτ του Καλογιάννη από κοντά, έδιωξε σε κόρνερ οι αμυντικοί του Ιάλυσου

65′ Απευθείας φάουλ του Καλογιάννη, στην αγκαλιά του Χειμωνέττου

73′ Ο Παπασπύρος έκλεψε από τον Παπαδόπουλο και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Δήμιζας απέρκουσε σωτήρια

75′ Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Νικολόπουλου, έδιωξε ο Χειμωνέττος

84′ Ο Δελαπόρτας έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

90′ Κόκκινη κάρτα στον Παπασπύρο (δεύτερη κίτρινη) για μαρκάρισμα

Διαιτησία: Βλαντής, Μπουμπογιατζόγλου, Παπανδριόπουλός (Πειραιά)

Ιάλυσος: Χειμωνέττος, Λίτσος, Παπασπύρος, Βαλιτζό, Παφιάκης, Καρπαθάκης, Σπάρταλης, Χαζτηφούντας (73’ Αχείμαστος), Αρχοντούλης, Δελαπόρτας (84’ Σταυλάς), Παυλίδης (60’ Διακουράκης)

Τριγλία: Δημιτζάς, Καμβύσης, Τσαγκάρης, Μακρής, Μπίρης, Μητσόπουλος, Κότσι, Παπαδόπουλος (73’ Μάργαρης), Ποτουρίδης, Καλογιάννης (73΄Τσεβάς), Νικολόπουλος