H… φονική τριπλέτα του Φοίβου “σκότωσε” τον Άρη

Σε τρομερή κατάσταση βρέθηκε η γραμμή… κρούσης του Φοίβου στην αναμέτρηση που έγινε στο γήπεδο Αρχαγγέλου. Οι Κρεμαστενοί για την 12η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries επικράτησαν με 1-3 του Άρη και αφού μείωσαν την διαφορά τους από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς, περιμένουν τον πρωτοπόρο Διαγόρα στην έδρα τους στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος.

Οι Παλάζης, Χατζηκοσμάς και Νίκος Ορφανίδης “χτύπησαν” στις αντεπιθέσεις και πετυχαίνοντας από ένα γκολ έκαστος, έκαναν διαδικαστικού χαρακτήρα τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρέθηκε και ο Τόππος που όταν το σκορ ήταν στο 0-1 “κράτησε” το προβάδισμα για την ομάδα του με μεγάλες επεμβάσεις.

Ο Άρης αφού “συνήλθε” από το γρήγορο τέρμα που δέχθηκε στο ματς (8′), είχε ένα πολύ καλό διάστημα μεταξύ 20′ και 35′, αλλά όχι μόνο δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (είχε δοκάρι στο 22′) αλλά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα λίγο πριν την ανάπαυλα (38′) πέφτοντας “θύμα” των τρομερών αντεπιθέσεων των αντιπάλων τους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (46′) οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ξαναμπούν στο παιχνίδι (δεύτερο δοκάρι), αλλά αυτό δεν συνέβη και το συγκρότημα του Μιχάλη Πολιά “χτύπησε” για τρίτη φορά με τον ίδιο τρόπο (50′) και έκανε τρία τα τέρματα της.

Το γκολ που ήρθε για την ομάδα του Γιώργου Σταυριανού λίγο αργότερα (53′) δεν αποτέλεσε κάτι παραπάνω πέρα απ’ αυτό της… τιμής.

Μελανό σημείο οι δύο κόκκινες κάρτες που έβγαλε από το τσεπάκι του ο διαιτητής της αναμέτρησης και άφησε στο 90′ τις δύο ομάδες με δέκα ποδοσφαιριστές.

6′ Κάθετη μπαλιά από τον Συμεωνίδη στον Μάλλιο, το πλασέ του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Τόπου

8′ Αντεπίθεση για τον Φοίβο με τον Παλάζη που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Νίκος Ορφανίδης με πλασέ έγραψε το 0-1

10′ Ελάχιστα άουτ η μπάλα στο ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε ο Νίκος Ορφανίδης από τα όρια της περιοχής

17′ Κάθετη μπαλιά του Παλάζη στον Χατζηκοσμά, ο μεσοεπιθετικός του Φοίβου “νικήθηκε” από τον Βαρέλη στο τετ α τετ

22′ Σουτ του Μαρκόπουλου από τα όρια της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και έφυγε πλάγια κυλώντας παράλληλα με την τελική γραμμή του τέρματος

28′ Ο Μάλλιος έστρωσε την μπάλα στον Παρδαλό, αλλά το σουτ του νεαρού μέσα από την περιοχή αποκρούστηκε σωτήρια από τον Τόππο σε κόρνερ

30′ Διαγώνιο σουτ του Μάλλιου μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι

32′ Νέα μεγάλη επέμβαση του Τόππου στο δυνατό σουτ του Μάλλιου από κοντινή απόσταση

38′ Μπαλιά του Αξιώτη από τον άξονα στα αριστερά όπου ο Παλάζης έκανε το κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή και αφού “έβγαλε” εκτός εστίας τον Βαρέλη πάσαρε στον Χατζηκοσμά που έκανε σε κενή εστία το 0-2

46′ Σέντρα του Μαρκόπουλου από τα αριστερά, ο Παρδαλός που περίμενε στο δεύτερο δοκάρι πήρε την μπάλα και πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι του Τόππου

50′ Από νέα εξαιρετική αντεπίθεση του Φοίβου, ο Χατζηκοσμάς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Παλάζης αφού “τσίμπησε” την μπάλα πάνω από τον Βαρέλη την έστειλε στα δίχτυα για το 0-3

53′ Έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Μπαϊρακτάρης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-3

55′ Γύρισμα του Χατζηκοσμά από τα δεξιά, ο Παλάζης θέλησε με την μία να “κρεμάσει” τον Βαρέλη και έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

56′ Σέντρα- σουτ του Μάλλιου από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε παράλληλα απ’ όλους και έφυγε άουτ

78′ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκίκα, ο Ζαρκαδούλας κέρδισε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

87′ Μπλόκαρε εύκολα ο Τόππος το σουτ του Μαρκόπουλου από καλή θέση μέσα στην περιοχή

90′ Μετά από αψιμαχίες μεταξύ Κοντόγιαννου και Χατζηκοσμά, ο διαιτητής έβγαλε από το τσεπάκι του την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα στον αρχηγό του Άρη και την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) στον ποδοσφαιριστή του Φοίβου και έτσι οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες

Διαιτησία: Παπαγιαννίδης, Σαρρής, Μπερδεμπές

Άρης: Βαρέλης, Ζαρκαδούλας, Τσελεπίδης, Πατιαούρας, Κοτσίκος, Συμεωνίδης, Γκίκας, Κοντόγιαννος, Παρδαλός (50’ Μπαϊρακτάρης, Μάλλιος, Μαρκόπουλος

Φοίβος: Τόππος, Σ. Ορφανίδης, Ντόστι, Μήτρου, Φελεγκάκης, Θεοδοσίου, Αξιώτης (82’ Μάτσης), Τρέχας (50’ Ταφάνι), Παλάζης, Χατζηκοσμάς, Ν. Ορφανίδης (90’ Τσουβαλάς)