Πιο… λαμπερός ο Αστέρας του Πάπα!

Σε εξαιρετική κατάσταση βρέθηκε σήμερα ο αρχηγός του Αστέρα Παστίδας, Βίκτορ Πάπα που πέτυχε χατ- τρικ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 1-4 στην έδρα του Αστέρα Μασσάρων χαρίζοντας της παράλληλα την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Δωδεκανήσου “Αυγουστίνος”.

Στο γήπεδο Μασσάρων πριν συμπληρωθούν καλά- καλά δέκα λεπτά αγώνα, ο Πάπα είχε… προλάβει να σκοράρει τρεις φορές (εξαιρετικά και τα τρία τέρματα του) δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον… δικό του Αστέρα.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ πριν το εικοσάλεπτο και είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στο γκολ, αλλά αυτό δεν συνέβη και λίγο πριν το ημίχρονο το τέταρτο τέρμα που σημείωσαν οι Παστιδενοί έγειραν για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Στην επανάληψη ο γηπεδούχος Αστέρας δεν πίστεψε πως μπορεί να αλλάξει κάτι, καθώς όταν πίεσε ήταν ήδη αργά, την ίδια στιγμή που και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους ευκαιρίες στην κόντρα- επίθεση. Αποτέλεσμα ήταν να έχει κάθε ομάδα από δύο δοκάρι και το 1-4 να μείνει μέχρι το τέλος.

Στα θετικά για τη νικήτρια ομάδα ότι η πρόκριση ήρθε με τον Κώστα Πάττα να ξεκουράζει βασικούς ποδοσφαιριστές, ενώ ο νεαρός γκολκίπερ Ραφαήλ Παπαμιχαήλ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

2′ Ο Πάπα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και με την… βοήθεια του ανέμου κατέληξε στο απέναντι “Γ” του Μαρίνοφ για το 0-1

4′ Έχοντας χώρο έξω από την περιοχή, ο Πάττας εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ και ο Παπαμιχαήλ απομάκρυνε με την γροθιές τον κίνδυνο

6′ Κόρνερ του Λερογιάννη, ο Πάττας έπιασε το σουτ στην κίνηση αναγκάζοντας τον αντίπαλο πορτιέρο σε νέα σωτήρια διπλή επέμβαση

8′ Με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή ο Πάπα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-2

10′ Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Πάπα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” για το 0-3

19′ Έπειτα από αδράνεια της άμυνας των Παστιδενών, ο Πάττας με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στον “ουρανό” των διχτύων και μείωσε σε 1-3

25′ Δίπλα από το δεξί δοκάρι έφυγε η μπάλα στο σουτ από τον Βακιάνη

30′ Σέντρα του Κώστα από τα αριστερά, ο Λερογιάννης έκανε ανενόχλητος το πλασέ από το ύψος του δεύτερου δοκαριού και ο Παπαμιχαήλ ενστικτωδώς απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ

37′ Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ο Ισκάς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μαρίνοφ απέκρουσε την κεφαλιά του πήρε ο Πάπα και η μπάλα αφού χτύπησε στο δεξί δοκάρι στρώθηκε στον Λολάκη ο οποίος με νέα κεφαλιά σε κενή εστία έγραψε το 1-4

65′ Ο Λολάκης πήγε έξυπνα να “κρεμάσει” τον Μαρίνοφ που απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα και στην συνέχεια πρόλαβε να την μπλοκάρει πάνω στην γραμμή

72′ Κόρνερ από τον Μίρτσεφ, η μπάλα και πάλι κατευθύνθηκε προς την εστία, ωστόσο απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι

80′ Σε προώθηση του ο Ερτζάν Κιλασίν έκανε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι

86′ Κακή συνεννόηση του Μαρίνοφ με τον Ερτζάν Κιλασίν, επωφελήθηκε ο Λολάκης που έκανε το πλασέ και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης σούταρε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα

88′ Ατομική προσπάθεια του Πάπα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε στο διαγώνιο σουτ όμως η μπάλα απομακρύνθηκε από το αριστερό δοκάρι και πέρασε παράλληλα με την τελική γραμμή του τέρματος

90′ Δύσκολη απόκρουση του Παπαμιχαήλ στην αριστερή του αγωνία στο σουτ του Λερογιάννη

Διαιτησία: Παπαγιαννίδης, Αναστασοπούλου, Σταυρούλιας

Αστέρας Μ.: Μαρίνοφ, Διονυσιακόπουλος, Κιλασίν Ε., Κιλασίν Χ., Μπαϊρακτάρης, Κώστας (51′ Μαυριός), Δημητριάδης (61′ Χατζημανώλης), Βακιάνης (68′ Μίρτσεφ), Λερογιάννης, Πάττας, Καρπαθάκης

Αστέρας Π.: Παπαμιχαήλ Ρ., Καρύδης, Παγκράτης, Ισκάς, Πάπα, Σιδηρόπουλος, Λολάκης, Πίσκαπας (67′ λ. τρ. Στεργιόπουλος), Αποστολάτος, Αβτουλάϊ (56′ Φελεσάκης), Παπαμιχαήλ Μ. (51′ Κυπριώτης)