“Προσκύνησε” και η ΑΕΚ στο… κάστρο του Κολοσσού

Ένας φοβερός και τρομερός Κολοσσός νίκησε κατά κράτος την κάκιστη ΑΕΚ με 86-73 στο Βενετόκλειο για τη 12η αγωνιστική. Ρέλεφορντ, Ρέντικ και Βασιλόπουλος οι κορυφαίοι.

Τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση πλήρωσε η ΑΕΚ γνωρίζοντας την ήττα από τον Κολοσσό στη Ρόδο με 86-73 για τη 12η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή την πρωτοπορία στο σκορ και πανηγύρισαν μία από τις κορυφαίες νίκες στην ιστορία τους. Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ παίζοντας τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν Ρέντικ, Βασιλόπουλος, Χολ και Σαλούστρος. Τραγικό πρόσωπο από την «Ένωση», που έπαιξε χωρίς Βασιλειάδη και Ιβάνοβιτς και είχε ελάχιστους διασωθέντες.

Το ματς

Ο λιγότερο κακός στην εκκίνηση Κολοσσός προηγήθηκε με 5-0 απέναντι σε μια τραγική επιθετικά ΑΕΚ, που χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σπάσει το ρόδι. Παρά τα γρήγορα δύο φάουλ του Ρέντικ, αλλά και τα τρία του αντικαταστάτη του, Γουότσον, οι Ροδίτες δεν έχασαν τον έλεγχο και χάρη στα τρίποντα του Γεωργαλή ξέφυγαν με επτά (22-15) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Με τον Ντίξον εκτός ρυθμού και σταδιακά φορτωμένο με τρία φάουλ, η «Ένωση» βρήκε κάποιες λύσεις κοντά στο καλάθι από τον Μαυροειδή και-παραδόξως-τον Φόλκερ πλησιάζοντας στους τρεις (26-23), ωστόσο Ρέλεφορντ και Ρέντικ φρόντιζαν να διατηρούν το προβάδισμα (39-33). Χάρη στις προσωπικές ενέργειες των Ούκιτς και Γουίλιαμς οι «κιτρινόμαυροι» κατόρθωσαν να περιορίσουν τη ζημιά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -2 (40-38).

Ο προσωρινός τραυματισμός του Ρέλεφορντ στο φινάλε του πρώτου μέρους δεν έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων, που με όπλο την άμυνα ήταν σταθερά μπροστά (54-49) και με τρίποντα από Βασιλόπουλο και Σαλούστρο έφτασαν στο 60-51 λίγο πριν το τέλος τρίτης περιόδου. Ένα από τα ελάχιστα καλά διαστήματα της ΑΕΚ στο ματς αρκούσε για να μειώσει γρήγορα τη διαφορά στο καλάθι (61-59), αλλά δεν υπήρχε συνέχεια. Ο Ρέλεφορντ επέστρεψε και σχεδόν κουτσαίνοντας οδήγησε την ομάδα του σε ένα απίστευτο 11-0 που έφερε το σκορ στο 72-59 με 5:37 να απομένουν για το τέλος. Η «Ένωση» με γκολ-φάουλ του Ντίξον μείωσε στους επτά (76-69) με τρία λεπτά να απομένουν, αλλά… ως εκεί. Με τους Αμερικανούς του να κάνουν πάρτι ο Κολοσσός έφτασε μέχρι και το +16 (86-70) λίγο πριν το τελικό 86-73.

Δεκάλεπτα: 16-13, 40-38, 60-54, 86-73

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λιάπης 3, Ρέντικ 13 (11 ριμπ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής 6, Σαλούστρος 12 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Ρέλεφορντ 19 (6 ριμπ.), Αχόνεν 5, Βασιλόπουλος 11 (12 ριμπ., 4 ασίστ), Γουότσον 4, Χολ 11 (4 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12(4 ριμπ., 7 ασίστ), Σάκοτα 16 (6 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 15, Ντίξον 8, Λαρεντζάκης 1, Φόλκερ 6 (5 ριμπ.), Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10.

Διαιτητές: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Διαμαντής.