Με το… αριστερό “μπήκε” στο 2017 ο Κολοσσός

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν τα Τρίκαλα στο 2017, καθώς πήραν μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, επικρατώντας 74-67.

Το καλύτερο… ποδαρικό έκαναν τα Τρίκαλα!

Η ομάδα της Θεσσαλίας άντεξε στην πίεση του Κολοσσού και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να νικήσει 74-67 και έτσι να ξεκινήσει ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο 2017.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν οι Λίποβι και Μπιρούτα με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισε ο Ρέλεφορντ με 27 πόντους.

Πολύ καλό ξεκίνημα με Βασιλόπουλο και Ρέντικ για τον Κολοσσό, ο οποίος προηγήθηκε 9-6 των Τρικάλων. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Μπιρούτα, ο οποίος με δικό του ξέσπασμα τους έσπρωξε σε ένα 6-0, που τους έδωσε το προβάδισμα (12-9). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Καστρίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-15. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ροδίτες χτύπησαν μέσα από τη ρακέτα –αφού δεν ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια- και πέρασαν εκ νέου μπροστά (21-23). Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλίας βρήκε ξανά τις λύσεις με τους Λίποβι και Μπάρλοου, φτάνοντας έτσι σε μία διαφορά ασφαλείας (30-24), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-32).

Με πρωταγωνιστή τον Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός μπήκε με ένα 9-0 στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα (38-39). Ωστόσο, οι Τρικαλινοί συνήλθαν στη συνέχεια και με τον Μπάρλοου πέρασαν μπροστά (45-39), με ένα δικό τους 7-0. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη εξακολουθούσαν να είχαν τον έλεγχο, παρά την πίεση των Ροδιτών, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-50. Με ένα 10-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο, στέλνοντας για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (62-50), ενώ στα μισά έφτασαν ακόμη και στο +14 (66-52). Μέχρι τη λήξη, τα Τρίκαλα δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, παρά το ξέσπασμα του Άχονεν (68-60), παίρνοντας έτσι τη νίκη με το τελικό 74-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-32, 52-50, 74-67

Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Κάφεϊ 2, Λίποβι 20 (2), Εζιούκου 2, Μπιρούτα 15, Τσαγκαράκης 9 (1), Πουλιανίτης, Μπάρλοου 13 (1), Καλλές, Χότον 7, Βαρυτιμιάδης.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 14, Τσούκου 2, Γεωργαλλής 2, Σαλούστρος 7 (1), Ρέλεφορντ 27 (2), Άχονεν 5 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Γουότσον 3, Χολ 2.