Ανατροπές, συγκινήσεις, γκολ και ισοπαλία στο ντέρμπι των Μαριτσών

Ο Ηρακλής Μαριτσών έπαιζε για τη νίκη ώστε να “ξεκολλήσει” από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας, ο Φοίβος για το “τρίποντο” που θα του έδινε την δυνατότητα να μείνει στο… κυνήγι του πρωτοπόρου Διαγόρα. Στο γήπεδο Μαριτσών κερδισμένοι ήταν οι φίλαθλοι του ποδοσφαίρου που παρακολούθησαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι που ολοκληρώθηκε 3-3 και είχε αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά για ένα νέο ξεκίνημα το 2017 και κατάφεραν να προηγηθούν, αλλά η απάντηση ήρθε… διπλή μέχρι το ημίχρονο για τους Κρεμαστενούς που πήραν το προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι “ροπαλοφόροι” έφεραν και πάλι… τούμπα το ματς και προηγήθηκαν με 3-2, ωστόσο ο Φοίβος βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

26′ Μετά από μαρκάρισμα του Θεοδοσίου πάνω στον Καρίκη, ο έμπειρος επιθετικός βρέθηκε στο έδαφος και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι από το οποίο ο Κώστας Παπακωνσταντής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

30′ Κάθετη μπαλιά του Μόσχου στον Νίκο Ορφανίδη που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

44′ Γύρισμα του Μόσχου στον Παλάζη που σε κενή εστία σημείωσε το 1-2

49′ Νέα ανατροπή του Καρίκη από τον Παϊζάνο μέσα στην περιοχή και δεύτερο πέναλτι που κέρδισε ο Ηρακλής και ευστόχησε εκ νέου ο Κώστας Παπακωνσταντής για το 2-2

56′ Τρομερή προσπάθεια από τον Μπιλιά που έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή του Φοίβου και τελείωσε την φάση με σουτ στα δίχτυα του Τόππου για το 3-2

58′ Μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Παλάζης πήρε την μπάλα και με πλασέ προ του Σκυλλά ισοφάρισε σε 3-3

67′ Μεγάλη επέμβαση του Σκυλλά στο πλασέ του Νίκου Ορφανίδη μέσα από την περιοχή

70′ Λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ηρακλή έφυγε το σουτ του Παλάζη

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Μαυρουδής, Γιακουμάκης

Ηρακλής: Σκυλλάς, Καρίκης Γ Σ, Παναγιώτου (63′ Σαχίνης), Παπακωνσταντής, Λενιού, Μπιλιάς, Μπιγκό (49′ Τσαλώλης), Ανδρεόπουλος, Βασιλώττος (73′ Πλαγγέντης), Κούρος, Καρίκης Γ.Δ.

Φοίβος: Τόππος, Ορφανίδης Σ., Ντόστι, Παϊζάνος, Φελεγκάκης, Θεοδοσίου, Αξιώτης, Ορφανίδης Ν., Μάτσης (46′ Καραγεωργίου), Παλάζης, Μόσχος