Η ματσάρα της χρονιάς με νικητή τον Κλεάνθη στην Λίνδο

Οκτώ γκολ, δύο ακυρωθέν τέρματα, ένα δοκάρι και ένα “τσουβάλι” ευκαιρίες σε 90 λεπτά! Τρομερός απολογισμός για Κλεόβουλο και Κλεάνθη στην αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής που διεξήχθη στο γήπεδο Λίνδο. Οι “ροσονέρι” παρότι έμειναν πίσω στο σκορ τρεις φορές και μέχρι το 80′ βρίσκονταν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-5 σ’ ένα συγκλονιστικό ματς που θα μείνει στην μνήμη όλων όσων το παρακολούθησαν για αρκετό χρονικό διάστημα.

Το δυνατό ξεκίνημα του Κλεάνθη έδωσε την… θέση του στην ισορροπία μετά το ανέβασμα του Κλεόβουλου που είχε ένα καλό διάστημα στο οποίο προηγήθηκε.

Πίεσε στην συνέχεια το συγκρότημα του Μιχάλη Τσιβρινή που έφερε το ματς στα ίσα και το δεύτερο ημίχρονο είχε ακόμη πιο τρομερό ρυθμό και εντυπωσιακή εξέλιξη.

Νωρίς στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Δογιάμα πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ο Γκινής που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έφερε ξανά το ματς στα ίσα και όλα αυτά μέχρι το 55ο λεπτό.

Ο Αλέκος Κακλαμάνος δεν θα μπορούσε να λείψει από τον… χορό των γκολ και έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα της ομάδας του. Όλα αυτά μέχρι το 80′, καθώς το 3-2 του συγκεκριμένου λεπτού “μετατράπηκε” στο τελικό 3-5 δύο λεπτά πριν την λήξη και εν τέλει μέχρι το τέλος.

6′ Σουτ του Γκινή από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

14′ Γύρισμα του Παπαοικονόμου από τα αριστερά, ο Κολιοκώστας πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο και στην επαναφορά ο Αλέκος Κακλαμάνος είδε τους αντίπαλους αμυντικούς να απομακρύνουν το σουτ του πάνω στην γραμμή

22′ Δύσκολη επέμβαση του Τσουρούττη σε κόρνερ στο διαγώνιο σουτ από τον Αλέκο Κακλαμάνο

23′ Μπήκε μέσα στην περιοχή ο Αλεξανδρίδης με ατομική προσπάθεια και ο Γκινής που “μπήκε” στην θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφ- σάϊντ

25′ Σέντρα του Γαϊτάνου από τα δεξιά, ο Πιτσουρδάκης με κεφαλιά από το ύψος του πρώτου δοκαριού έγραψε το 1-0

27′ Μετά το βολέ του Τσουρούττη, ο Πλύγκος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και έκανε το γύρισμα. Ο Γκινής πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Χρυσανθής απομάκρυνε σε πρώτη φάση και ο Χαμιτάϊ έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή

39′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαριά από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα με το ένα χέρι ο Χρυσανθής

40′ Ξαφνικό γυριστό διαγώνιο σουτ του Γκινή μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία για το 1-1

45′ Σέντρα του Παπαοικονόμου από τα δεξιά, ο Αλέκος Κακλαμάνος έκανε την καρφωτή κεφαλιά και ο αντίπαλος πορτιέρο έδιωξε εξ επαφής τον κίνδυνο με δύσκολη επέμβαση

48′ Αδύναμο μακρινό σουτ του Παπαοικονόμου, ο Τσουρούττης επηρεασμένος από τον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο “έχασε” την μπάλα και ο Κολιοκώστας από κοντά έκανε το 2-1

50′ Εξαιρετικό διαγώνιο πλασέ του Γκινή μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατευθύνονταν στην δεξιά γωνία αλλά ο Μαριάς που βρίσκονταν σε θέση οφ- σάϊντ την έστειλε στα δίχτυα με προβολή και το τέρμα ακυρώθηκε από τον διαιτητή

55′ Ωραία σέντρα του Αλεξανδίδη από τον άξονα, ο Γκινής που κινήθηκε πίσω από την πλάτη της άμυνας έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 2-2

56′ Δυνατό σουτ του Αλεξαδρίδη από τα όρια της περιοχής, η μπάλα απομακρύνθηκε από το αριστερό δοκάρι

60′ Γύρισμα του Μαριά από τα αριστερά, ο Γκινής που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι σούταρε πάνω στον Χαμιτάϊ και στην συνέχεια το δεύτερο πλασέ του απομακρύνθηκε από τον Χρυσανθή

62′ Σε αντεπίθεση του Κλεόβουλου ο Παπαοικονόμου έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο επερχόμενος Αλέκος Κακλαμάνος με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε το 3-2

80′ Μετά το άνοιγμα του Πελέκη στα δεξιά, ο Γκινής πήρε την μπάλα και σέντραρε στο β’ δοκάρι όπου ο Πλύγκος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-3

83′ Ατομική προσπάθεια του Αλεξανδρίδη, μπήκε στην περιοχή αφού απέφυγε δύο αντιπάλους και με σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στο… πλεκτό για το προβάδισμα της ομάδας του με 3-4

88′ Έπειτα από λάθος της άμυνας του Κλεόβουλου, ο Μπαούρης πήρε την μπάλα και με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-5

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Λάζος, Μοσχάτος

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κουκουτσέλας, Χαμιτάϊ (84’ Πέθακας), Κωστάκης, Κακλαμάνος Εμμ., Πιτσουρδάκης, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος (82’ Κλημαντής), Κακλαμάνος Αλ., Κολιοκώστας, Χαρίτος Εμμ.

Κλεάνθης: Τσουρούττης, Μαριάς, Φωτεινής (18′ λ.τρ. Γιαννίκος), Μπαούρης, Γιατσιάτσος, Ποζατζίδης (79’ Κρομμύδας), Λερογιάννης, Πελέκης, Πλύγκος (84’ Καρίκης), Αλεξανδρίδης, Γκινής