Διγενής “βγαλμένος” από τις πιο ένδοξες ήμερες του!

Τεράστια πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Δωδεκανήσου “Αυγουστίνος” πήρε ο Διγενής που επικράτησε με 2-1 του Φοίβου στην παράταση.

Καλύτερα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, αλλά ισορρόπησαν στην συνέχεια οι Κοσκινιάτες και άνοιξαν το σκορ.

Στην επανάληψη ισοφάρισε ο Φοίβος, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι γηπεδούχοι με γκολ δυο λεπτά πριν την λήξη έκαναν το 2-1 και πήραν σπουδαία πρόκριση.

Φάσεις και γκολ:

4′ Απέκρουσε με τα πόδια ο Νικολέττος με τα πόδια το σουτ του Παλάζη

20′ Ελάχιστα άουτ έφυγε η μπάλα στο σουτ του Αξιώτη

32′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Αμπελά, ο Διακάκης σταμάτησε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-0

70′ Ατομική προσπάθεια του Μάτση, γύρισε την μπάλα στον Μόσχο και ο τελευταίος από κοντά ισοφάρισε σε 1-1

73′ Στο οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Γιαννακόπουλου

83′ Δύσκολη επέμβαση του Τόππου στο σουτ του Τζουανάκη

118′ Λάθος της άμυνας του Φοίβου, ο Κατωτικίδης έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρο, κάνοντας το 2-1
Διαιτησία: Πατσιόπουλος, Μπέκας, Σαρρής

Διγενής: Νικολέττος, Χατζηνικόλας (64΄ Τζουανάκης), Κώτης, Μάνο, Ζαχαριάς, Κατσούλης (57′ Κούτσι), Αμπελάς, Μοσκιού (75′ Κατωτικίδης), Πλαγγέντης, Διακάκης, Χουτεσιώτης

Φοίβος: Τόππος, Φελεγκάκης, Ταφάνι, Ορφανίδης Σ., Καραγεωργίου (30′ λ.τρ. Μήτρου), Αξιώτης, Παϊζάνος, Τρέχας (61′ Γιαννακόπουλος), Μόσχος, Παλάζης, Ορφανίδης Ν. (41′ λ.τρ. Μάτσης)