Με Κολοσσιαία εμφάνιση “άλωσε” το Ρέθυμνο

Τη ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος πήρε ο Κολοσσός Ρόδου από το Ρέθυμνο, επικρατώντας 83-77 στην Κρήτη!

Μία σου και… μία μου!

Με το ίδιο… νόμισμα πλήρωσε ο Κολοσσός το Ρέθυμνο για την ήττα στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, καθώς οι Ροδίτες πήραν το «διπλό», επικρατώντας 83-77!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ρέλεφορντ και Άχονεν με 17 πόντους ο καθένας, ενώ από την ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη, ο οποίος είχε ένα «θερμό» επεισόδιο με τους Φιτζπάτρικ και Άρνολντ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τάλτον με 17 πόντους.

Πολύ καλό ρυθμό είχε από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με το Ρέθυμνο να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται 7-1. Οι Κρητικοί τα πήγαιναν καλά μέχρι τα μισά (12-6), ωστόσο στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση του Κολοσσού. Η ομάδα της Ρόδου έσφιξε την άμυνά της και πλησίασε (13-12), με την αντίδραση των γηπεδούχων να έρχεται από την περιφέρεια και έτσι να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 23-18.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, το Ρέθυμνο έφτασε στο +8 (26-18), όμως οι Άχονεν και Ρέλεφορντ ξεκίνησαν την αντεπίθεση του Κολοσσού, ο οποίος έκανε ένα 10-0 και πήρε το προβάδισμα (26-28). Το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει (34-34). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, η άμυνα των Ροδιτών απέδωσε καρπούς και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 41-38.

Ο Ρέλεφορντ πήγε τον Κολοσσό στο +5 (40-45) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά το Ρέθυμνο απάντησε με καλή άμυνα και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και με ένα 8-0, πέρασε ξανά μπροστά (48-45). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι με τον Άχονεν (50-50), κόβοντας τον ρυθμό των Κρητικών, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να ήταν το 55-55.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα (57-60) και παρά την αντίδραση του Ρεθύμνου (61-60), πέρασε εκ νέου μπροστά χάρη στα μεγάλα τρίποντα που πετύχαινε (66-69). Μάλιστα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη παρέμεναν ψύχραιμοι και με τον Ρέντικ να κάνει… θραύση στη ρακέτα, πήγαν στο +6 (71-77), περίπου 1:30’’ πριν τη λήξη. Εκεί ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 38-41, 55-55, 77-83

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 2, Άρνολντ 6 (1), Φιτζπάτρικ 7 (1), Τάλτον 17, Τζόζεφ 7 (1), Ραζής, Χριστοδούλου 11, Καμπερίδης 6 (2), Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 12 (3), Κράβιτς 7, Έντουαρντς 2.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 17, Βασιλόπουλος 5, Γουάτσον 9, Χολ 10 (2), Λιάπης, Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 17 (3), Παπαδάκης 10 (2), Ρέντικ 13.