Νοκ άουτ και ο ΠΑΟΚ στο “κάστρο” του Κολοσσού

Αν και ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα για 36 λεπτά, ο Κολοσσός έκανε μία τεράστια ανατροπή με τους Ρέλεφορντ και Χολ στο τέλος και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη (73-68), μέσα στο Βενετόκλειο!

Μπορεί για 36 λεπτά ο Κολοσσός να έβλεπε την… πλάτη του ΠΑΟΚ, αλλά οι Χολ και Ρέλεφορντ στο τέλος τον πήραν από το… χέρι και τον οδήγησαν στη μεγάλη νίκη με 73-68!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στα αποδυτήρια με το +13 (23-36), αλλά στο δεύτερο μέρος, οι Ροδίτες έκαναν κατάθεση… ψυχής, πανηγυρίζοντας ένα πολύ σπουδαίο ροζ φύλλο. Στους 28 πόντους σταμάτησε ο Χολ, με τον Ρέλεφορντ να είχε 15 και τον Βασιλόπουλο να τελειώνει το ματς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεχώρισαν οι Πέινερς και Χρυσικόπουλος με 12 πόντους ο καθένας.

Πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε ο ΠΑΟΚ, καθώς προηγήθηκε 2-7, με τον Κολοσσό να απαντά με τον Βασιλόπουλο και με ένα 8-0, με το οποίο έκανε το 10-7. Όμως, τα τελευταία πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου, ανήκαν στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου. Από τη μία, μέσα από την εξαιρετική της άμυνα «κλείδωσε» τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη «χτυπώντας» μέσα από τη ρακέτα, έκανε ένα 0-8 μέχρι το τέλος, για το 10-15.

Στην πρώτη επίθεση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +7 (10-17), με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τον Σαλούστρο και να πλησιάζει στο καλάθι (15-17). Ωστόσο και πάλι, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε τα ηνία του ματς, κάνοντας… πάρτι μέσα στη ρακέτα, με την υπέρ της διαφορά να παίρνει την… ανηφόρα και να φτάνει ακόμη και στο +14 (22-36). Στον εναπομείναντα χρόνο του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τον Ρέλεφορντ να διαμορφώνει το 23-36.

Η καλή άμυνα του Κολοσσού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανάγκασε τον ΠΑΟΚ σε πολλά άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να μειώνουν στους έξι πόντους (31-37), μέχρι τα μισά. Μάλιστα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν το ίδιο νωθρά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (35-39). Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Χρυσικόπουλος, καθώς «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους, πηγαίνοντάς τους σε μία απόσταση ασφαλείας (38-47), με τον Βασιλόπουλο να… απαντά (43-47), αλλά το τρίποντο-μαχαιριά του Σάιμπερτ στο τέλος διαμόρφωσε το 43-50.

Ο Κολοσσός δεν έλεγε να τα… παρατήσει ούτε στην τέταρτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Ρέντικ και Χολ, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (53-55). Οι Ροδίτες συνέχισαν τα… καμπανάκια, πλησιάζοντας στον πόντο (57-58), με τον ΠΑΟΚ απλά να απαντά με δύο βολές του Τσόχλα (57-60). Εκεί, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατέθεσαν και την… ψυχή τους, καθώς έκαναν ένα σερί 9-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα (66-60) με τους Ρέλεφορντ και Χολ να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα και τον Ρέντικ με ένα επιθετικό ριμπάουντ, στα 1:14’’ πριν τη λήξη! Μέχρι το τέλος, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη… ρωσική ρουλέτα των βολών με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 73-68!

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 23-36, 43-50, 73-68

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 7, Ρέλεφορντ 15 (3), Βασιλόπουλος 14 (3), Χολ 28 (2), Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν, Παπαδάκης, Γουάτσον 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 5 (1), Μαργαρίτης 4, Σάιμπερτ 9 (2), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 8, Χρυσικόπουλος 12 (1), Τσόχλας 9 (1), ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2.