Επιτέλους νίκη για τον Κλεόβουλο

Από την 10η αγωνιστική “αγνοούσε” τη νίκη ο Κλεόβουλος και την “βρήκε” στο σημερινό παιχνίδι της 17ης “στροφής” του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ηρακλή Μαριτσών. Οι Λινδιακοί επικράτησαν με 2-1 παρά το γεγονός ότι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες.

Δίνοντας χώρο στους φιλοξενούμενους, οι Λινδιακοί αναζήτησαν την κόντρα επίθεση για να κάνουν την “ζημιά” και τα κατάφεραν κόντρα και στις κακές αμυντικές αντιδράσεις των πρασίνων.

Μεγάλη εμφάνιση έκαναν αμφότεροι οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων που σε αρκετές περιπτώσεις έκαναν καθοριστικές επεμβάσεις.

6′ Ο Παπαοικονόμου μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Σκυλλάς απέκρουσε σε κόρνερ

15′ Γύρισμα του Αλέκου Κακλαμάνου στο σημείο του πέναλτι, εκεί όπου ο Κολιοκώστας, παρότι ανενόχλητος, έστειλε την μπάλα αουτ

21′ Ολιγωρία στην άμυνα του Ηρακλή μετά το βολέ του τερματοφύλακα και ο Κολιοκώστα με πλασέ από τα όρια της περιοχής έκανε το 1-0

29′ Επέμβαση με διπλή προσπάθεια του Σκυλλά στην κεφαλιά του Αλέκου Κακλαμάνου

37′ Διαγώνιο σουτ του Ανδρεόπουλου μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Χρυσανθής

38′ Μεγάλη απέκρουση του Σκυλλά με τα πόδια στην καρφωτή κεφαλιά από τον Αλέκο Κακλαμάνο

58′ Σουτ του Σκόρπου, ο Χρυσανθής απέκρουσε την μπάλα και στην επαναφορά ο Βασιλώττος την έστειλε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

62′ Λάθος της άμυνας του Ηρακλή, ο Κολιοκώστας πήρε την μπάλα και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά με τα ακροδάχτυλα ο Σκυλλάς

69′ Κάθετη μπαλιά του Σκόρπου στον Γιαννακόπουλου που πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χρυσανθής απέκρουσε σε κόρνερ

73′ Ακυρώθηκε τέρμα του Αλέκου Κακλαμάνου για οφ σαιντ

75′ Χέρι του Λάκη Κακλαμάνου λίγο έξω από την περιοχή και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα

76′ Σέντρα του Μπιγκό από τα δεξιά, ο Τσούφιος έκανε το εναέριο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την συμβολή των δοκαριών

77′ Αντεπίθεση για τον Κλεόβουλο. Ο Κολιοκώστας έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Ευαγγελίδη που απέναντι από τον Σκυλλά έγραψε το 2-0

83′ Ανατροπή του Καρίκη από τον Χαμιτάι μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, από το οποίο ο ίδιος ο παθών ευστόχησε για το 2-1

87′ Σέντρα του Παπαοικονόμου, ο Αλέκος Κακλαμάνος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Διαιτησία: Τσοπανάκης, Μαυρουδής, Μπερδεμπές

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι, Κακλαμάνος Μ., Κωστάκης, Παπαοικονόμου (90′ Παναγιώτου), Πιτσουρδάκης, Κακλαμάνος Α., Κολιάδης (63′ Ευαγγελίδης), Κολιοκώστας, Χαρίτος

Ηρακλής: Σκυλλάς, Παπακωνσταντής, Λενιού, Τσούφιος, Μπιγκό, Ανδρεόπουλος, Γιαννακόπουλος (84′ Πατριδενάς), Βασιλώττος (75′ Τσαλώλης), Σκόρπος, Καρίκης Γ.Δ., Τριχιάς