Πήρε… φορά και “αναδύθηκε” ο Διαγόρας Βατίου

Σ’ ένα γεμάτο παιχνίδι με γκολ, δοκάρια και αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ο Διαγόρας Βατίου επικράτησε με 3-1 του Κλεόβουλου και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Βατενούς που αύξησαν την διαφορά τους από την… γραμμή υποβιβασμού.

Το ξεκίνημα ανήκε στους φιλοξενούμενους που στο 7ο λεπτό απείλησαν με το σουτ του Αλέκου Κακλαμάνου που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28′ με το σουτ του Κατσαρή στο δοκάρι, ενώ οι κυανέρυθροι στάθηκαν άτυχοι ξανά στο 35′ όταν η οριζόντια δοκό σταμάτησε την προσπάθεια του Κούτσι.

Τελικά, δύο λεπτά πριν την λήξη τουτης ημιχρόνου (43′) ο Ζωάννου με σουτ έγραψε το 1-0.

Νωρίς στην επανάληψη (54′) ο ίδιος παίκτης σκόραρε για δεύτερη φορά και σημείωσε το 2-0 για τον Διαγόρα.

Η μείωση του σπορ σε 2-1 με την κεφαλιά του Κωστάκη στο 68′ ξαναέβαλε στο παιχνίδι τους Λινδιακούς.

Ωστόσο στο 75′ ο Έλληνας με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ στείλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτησία: Αντωνάς, Γιακουμάκης, Σαρρής

Διαγόρας Β.: Μαυρουδής, Κούτσι, Τομάζος (86′ Ζαράρης), Αγγελάκης (75′ Παπουρδάνος), Καραγιάννης, Έλληνας, Μοσχής, Πρέτσι, Κατσαρής, Χατζησάββας (88′ Μερκάι), Ζωάννου

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κωστάκης, Παναγιώτου, Χαρίτος, Χαμιτάι (80′ Βίζλα), Πιτσουρδάκης (65′ Κλημαντής), Κολιοκώστας, Παπαοικονόμου, Κουκουτσέλας, Κολιάδης (60′ Ευαγγελίδης), Κακλαμάνος Α.