“Λύγισε” στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός

Ένα καλό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για τον νωθρό αγωνιστικά Ολυμπιακό να περάσει νικηφόρα από την Ρόδο, 70-59 τον Κολοσσό για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή του, ο Ολυμπιακός κατάφερε να συνεχίσει νικηφόρα και να διατηρήσει το πλεονέκτημα έναντι του συγκάτοικού του στην κορυφή Παναθηναϊκού, νικώντας 70-59 τον Κολοσσό Ρόδου.

Οι αξιόμαχοι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν μέχρι και +6 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, όμως κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και με συγκέντρωση στην επίθεση έφτασαν στη νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Παπανικολάου, Μπιρτς και Πρίντεζης, Χολ και Ρέντινγκ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Κολοσσού που θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο ανταγωνιστικός αν είχε καλύτερο ποσοστό ευστοχίας.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-2 στο 3΄:00΄΄ καθώς πέρναγε τη μπάλα στη ρακέτα και διασπούσε με αυτό τον τρόπο τη «ζώνη» που εφήρμοσε από τη αρχή του αγώνα ο Κολοσσός. Επιθετικές αιχμές ήταν οι Πρίντεζης και Παπανικολάου, με τον Μπιρτς να μαζεύει με συνέπεια επιθετικά ριμπάουντ. Κάπου εκεί η άμυνα των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς και με επί μέρους σκορ 13-5, προηγήθηκαν 15-14 στο 7΄:00΄΄ καθώς Βασιλόπουλος και Ρέλεφορντ δημιουργούσαν προβλήματα στους «ερυθρόλευκους». Οι ροδίτες διατήρησαν μικρό προβάδισμα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-16), έχοντας προσφέρει και όμορφες φάσεις στο κοινό τους.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, καθώς ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις στο ανοικτό γήπεδο με τον Χολ από τις καλές άμυνες που έπαιζε, ενώ ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόταν με πικ εντ ρολ τον Μιλιουτίνοφ για το 24-24 στο 13΄:45΄΄. Με τρίποντο του πολύ ενεργητικού Άχονεν, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 31-31 στο 16΄:19΄΄, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μεγάλο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, να κάνουν πολλά λάθη και να αστοχούν στις βολές (10 χαμένες στο ημίχρονο). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ακόμα ισοπαλία (35-35) με τον Κολοσσό να έχει κερδίσει τις εντυπώσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο 41-35 στο 22΄:00΄΄, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι νωθρός και να κάνει λάθη. Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» σοβαρεύτηκαν στην άμυνα, απάντησαν με σερί 14-0 και πρωταγωνιστες τους Μπιρτς και Μάντζαρη (εξαιρετικός στη δημιουργία) για το 49-41 στο 25΄:40΄΄, οδηγώντας σε αρκετά λάθη τον Κολοσσό. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, τα συνεχόμενα τρίποντα που επιχειρούσαν οι αντίστοιχοι του Λυκογιάννη έβρισκαν σίδερο και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές μπροστά στο σκορ με +9, που ήταν η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο υπέρ τους διαφορά (55-46).

Με καλάθια των Παπανικολάου, Λοτζέσκι και Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός, που έχασε τον Σπανούλη με τραυματισμό, έφτασε αθόρυβα στο +13 (62-49 στο 32΄30΄΄). Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Χολ μείωσε σε 64-56, τεσσερισήμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και παρόλο που έχασε πολλές ευκαιρίες να πλησιάσει ακόμα περισσότερο αστοχώντας σε πολλά λέι απ στο «ανοικτό» γήπεδο, η διαφορά έπεσε στους πέντε, 64-59, με δύο λεπτά να απομένουν. Ένα τρίποντο του Λοτζέσκι και ένα γκολ-φάουλ του Παπανικολάου, διαμόρφωσαν το 70-59 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντινγκ 10, Τσούκου 5, Γεωργαλής 3 (1), Σαλούστρος 2, Ρέλεφορντ 7, Άχονεν 8 (2), Βασιλόπουλος 7, Παπαδάκης, Γουάτσον 4, Χολ 13 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 11 (6ριμπ.), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5 (5 ασίστ), Γουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίοφ 6 (8ριμπ.), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Λοτζέσκι 10 (1).