“Χ”όρτασαν θέαμα στην Λίνδο

Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στην Λίνδο ανάμεσα στον Κλεόβουλο και τον Φοίβο. Πρόσφεραν θέαμα οι δύο ομάδες που είχαν από τον ένα ημίχρονο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, παίζοντας επιθετικά.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα της Κρεμαστής που σκόραρε νωρίς (15′), αλλά πάρα την ευκολία που είχε καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, δεν μπόρεσε να εδραιώσει το προβάδισμα του.

Το σκηνικό στην επανάληψη έμοιαζε να είναι το ίδιο, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα ο Κλεόβουλος κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μετά το 70′ “βομβάρδισε” την εστία του αντίπαλου του, καταφέρνοντας να φτάσει στο 81′ στην ισοφάριση.

Μπορεί τα χρονικά περιθώρια μετά το τέρμα των γηπεδούχων να ήταν μικρά, αλλά και οι δύο ομάδες… άγγιξαν το γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

5′ Μετά από μπαλιά του Αξιώτη, ο Παλάζης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά πάσαρε στον Νίκο Ορφανίδη αντί να πλασάρει και χάθηκε η ευκαιρία

6′ Κόρνερ από τον Νίκο Ορφανίδη, ο Μόσχος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

15′ Ωραία συνεργασία του Νίκου και Σωκράτη Ορφανίδη από τα δεξιά, ο δεύτερος έκανε το γύρισμα και ο Παλάζης με πλασέ έγραψε το 0-1

18′ Εξαιρετική αντεπίθεση του Φοίβου, ο Αξιώτης άλλαξε το παιχνίδι από τα δεξιά προς στα αριστερά στον Μόσχο, αυτός έστρωσε στον Παλάζη που σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή

21′ Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Παλάζη από πλάγια δεξιά θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα απομάκρυνε από το οριζόντιο δοκάρι

26′ Σε αντεπίθεση του Κλεόβουλου, ο Αλέκος Κακλαμάνος πάσαρε στον Κολιοκώστα που “νικήθηκε” από τον Τόππο στο τετ α τετ

33′ Λίγο δίπλα από την συμβολή των δοκαριών πέρασε η μπάλα στο απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Αξιώτη

48′ Δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χρυσανθή πέρασε η μπάλα στο δυνατό σουτ από τον Τσουβαλά

53′ Εκτέλεση φάουλ του Παπαοικονόμου από τα δεξιά, ο Αλέκος Κακλαμάνος πρόλαβε την έξοδο του Τόππου και έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ του Φοίβου άπλωσε το χέρι του και απέκρουσε σε κόρνερ την τελευταία στιγμή

65′ Απόκρουση του Χρυσανθή στο σουτ από τον Αξιώτη και στην επαναφορά το νέο σουτ από τον Σωκράτη Ορφανίδη πέρασε κόρνερ μέρα από κόντρα σε αμυντικούς

71′ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παπαοικονόμου, ο Τόππος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Κωστάκης από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

76′ Κάθετη μπαλιά του Παπαοικονόμου στον Αλέκο Κακλαμάνο που έκανε το διαγώνιο σουτ και ανάγκασε τον Τόππο σε νέα επέμβαση στην αριστερή του γωνία

77′ Νέα δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα του Φοίβου με το ένα χέρι στην σέντρα- σουτ από τον Χαμιτάι

79′ Κόρνερ του Παπαοικονόμου, η μπάλα πήγε στο β’ δοκάρι στον αμαρκάριστο Λάκη Κακλαμάνο που έκανε το μονοκόμματο σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει την τελική γραμμή του τέρματος από τους αμυντικούς του Φοίβου

80′ Μετά από γέμισμα προς την περιοχή του Τόππου, ο Κολιάδης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφ σάιντ πάρα τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων

81′ Συρτή σέντρα από τα αριστερά του Παπαοικονόμου, ο Χαρίτος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1

82′ Σουτ του Αλέκου Κακλαμάνου, απόκρουσε ο Τόππος και στην επαναφορά ο Χαρίτος με νέο σουτ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι

83′ Τραγικό λάθος της άμυνας του Κλεόβουλου, ο Παλάζης βρέθηκε απέναντι από τον Χρυσανθή αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του έμπειρου γκολκίπερ

85′ Σουτ του Παπαοικονόμου μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

91′ Σέντρα του Παπαοικονόμου από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Κολιοκώστα που σούταρε δυνατά και ο Φελεγκάκης με το κεφάλι απομάκρυνε πριν την τελική γραμμή της εστίας

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Τσέτσος, Σαρρής

Κλεόβουλος: Χρυσανθής, Κακλαμάνος Εμμ., Κλημαντής (74′ Κολιάδης), Χαμιτάι, Κωστάκης (90′ Παναγιώτου), Μπολομπάνι (53′ Τόμας), Παπαοικονόμου, Κουκουτσέλας, Κολιοκώστας, Χαρίτος, Κακλαμάνος Αλ.

Φοίβος: Τόππος, Θεοδοσίου (9′ λ.τρ. Καραγεωργίου), Ορφανίδης Σ., Φελεγκάκης, Ταφάνι (65′ Μάτσης), Παϊζάνος, Παλάζης, Αξιώτης, Μόσχος, Τσουβαλάς, Ορφανίδης Ν. (78′ Ντόστι)