“Παραδόθηκε” στην Πάτρα ο Κολοσσός

Την ήττα με 83-67 από τον Απόλλωνα Πάτρας γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Κακό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η ομάδα μας, με τον Απόλλωνα να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πηγαίνει το 11-3. Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Κολοσσό, καθώς η αστοχία από τη μία, σε συνδυασμό με την ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6,75μ. έκανε το σκορ 30-13, με τον Ρέλεφορντ να διαμορφώνει το 30-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη εξακολουθούσαν να ήταν άστοχοι και να κάνουν λάθη, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα (36-20). Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άρχισαν ξανά να είναι πολύ εύστοχοι έξω από τα 6,75μ., με τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -23 (47-24).

Μετά το -25 (49-24), ο Κολοσσός άρχισε να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Αρχικά, η ομάδα μας έσφιξε την άμυνά της και με ένα 9-0 μείωσε σε 49-33. Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» ανέβασαν τα ποσοστά τους και στην περιφέρεια, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο (56-46). Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχαν επιβάλλει τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο -8 (62-54).

Όμως, στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα μας μπήκε νωθρά και έτσι επέτρεψε ένα επιμέρους σκορ 10-2 στον Απόλλωνα, ο οποίος ξέφυγε στο +16 (72-56). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-24, 62-54, 83-67

Απόλλων Πάτρας Carna (Σκουρτόπουλος): Χίκι 12 (3), Μπαρτ 24 (6), Τσιάρας, Καλινόσκι 18 (4), Ρέινς 9, Στόκτον, Νιφόρας, Βεργίνης 3 (1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς, Κουζέλογλου 11 (1).

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Βασιλόπουλος 7 (1), Χολ 18 (3), Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν, Παπαδάκης 4, Γουάτσον 3.