Ανατροπή- “σφράγισμα” παραμονής από τον Ποσειδώνα

Την συμμετοχή του και στο ερχόμενο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας BlueStarFerries “κλείδωσε” ο Ποσειδώνας που επικράτησε με 4-1 του ΑΕΡΑ στο γήπεδο Καρπάθου, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Με τη νίκη αυτή οι Καρπάθιοι ξέφυγαν δέκα βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και με δεδομένο πως μένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε, πέτυχαν και μαθηματικά τον στόχο της παραμονής τους.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και μάλιστα πήγαν στ’ αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ, χάρις το τέρμα που σημείωσε ο Βάντερ Μασάδο στο 24ο λεπτό της συνάντησης.

Τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, με το συγκρότημα του Γιάννη Καραμηνά να “γυρνάει” το παιχνίδι με εντυπωσιακό τρόπο.

Το “πρώτο βιολί” της ομάδας, Μανώλης Σπανός ευστόχησε στο 55′ στο πέναλτι που κέρδισε ο Ποσειδώνας, ενώ στο 59′ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των “κυανέρυθρων” έδωσαν τα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, που σημείωσαν οι Κουλάι στο 81ο και Τσιπιζίδης στο 83ο λεπτό.