Ο Ιάλυσος κέρδισε 2-1 στο «Οικονομίδειο» τον Ερμή Ζωνιανών

O Ιάλυσος  κέρδισε στο «Οικονομίδειο» τον Ερμή Ζωνιανών με 2 – 1 και ξέφυγε με 5 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, δυο αγωνιστικές πριν  το τέλος.

Το «χρυσό» γκολ, ήταν εντυπωσιακό  το πέτυχε ο Χατζηφούντας περίπου 6 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Είχαν τον πλήρη έλεγχο σε όλη την διάρκεια, δημιούργησαν ευκαιρίες και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Έχασαν  πέναλτι και τελικά η λύση δόθηκε από τον έμπειρο Χατζηφούντα.

8′ Ο Δελαπόρτας προσπάθησε να βρει τον Σπάρταλη στην πλάτη της άμυνας αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα και αυτή κατέληξε άουτ

10′ Ο Δελαπόρτας έκανε σουτ μέσα από την περιοχή αλλά  τερματοφύλακας του Ερμή κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

14′ ο Ρεκλέιτης με βαθιά μπαλιά «βρήκε» τον Δελαπόρτας που μπήκε στην περιοχή. Αυτός σούταρε δυνατά αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

20′ ο Χατζηφούντας από θέση τετ α τετ πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας Ανδρεάδης απόκρουσε σε κόρνερ

24′ Ωραίος συνδυασμός Δελαπόρτα, Χατζηφούντα και Σπάρταλη αλλά ο τερματοφύλακας του Ερμή πρόλαβε, βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε τη μπάλα

34′ Ο  Καρπαθάκης με μακρινό δυνατό σουτ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Ερμή να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

45′ ο Σπάρταλης έκανε μια ωραία μπαλιά στον Ρίκκα, αυτός κοντρόλαρε με το στήθος και έκανε το γυριστό σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι και να καταλήξει άουτ.

50′ Ο  Χατζηφούντας πήγε νακοντρολάρει στην περιοχή με τη μπάλα να χτυπά στο χέρι του Χαζτηβασίλη και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι.Ο Ρεκλείτης εκτέλεσε με τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι. Έχασε την ευκαιρία ο Ιάλυσος να ανοίξει το σκορ

56′ ο Ρουμπάκης έκανε τη σέντρα, ο Τοπούζης κοντρόλαρε με το στήθος μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

58′  Μετά από λάθος στην άμυνα, με τον Ρόβα να παίρνει τη μπάλα και να σουτάρει έξω από την περιοχή και να κάνει το 0 – 1

60′  Δελαπόρτας έκανε το σουτ με τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ραπτάκη. Ο διατητής έδωσε πέναλτι.Ο Δελαπόρτας εκτέλεσε εύστοχα για να γίνει έτσι το 1 – 1

83′ Σέντρα του Καρπαθάκη ο Χατζηφούντας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 2-1

86′ Κόκκινη στον Παπαδόπουλο που βρίσκεται στον πάγκο του Ιάλυσου για εξύβριση

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΙΑΛΥΣΟΣ: Χειμωνέττος, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Σπάρταλης, Χατζηφούντας, Δελαπόρτας, Ρίκκα, Καρπαθάκης
ΕΡΜΗΣ: Ανδρεάδης, Γεμιστός, Λαδιανός (62’ Κοζυράκης), Ραπτάκης, Ρόβας, Ρουμπάκης, Ρουσσάκης (69’ Ταβλάδωράκης), Σκουτέλης, Τοπούζης, Φαμπίνιο, Χατζησβασίλης