Τα «ελάφια» επικράτησαν 2 – 1 του Εθνικού στο γήπεδο του Μοσχάτου

H Ρόδος  έφυγε με το «διπλό» από το γήπεδο του Μοσχάτου! Τα «ελάφια» επικράτησαν με 2 – 1 σε ένα ωραίο παιχνίδι

Στο πρώτου ημιχρόνου, η Ρόδος ήταν η ομάδα που επέβαλλε τον ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα και έπαιξε πολύ έξυπνα απέναντι στον Εθνικό.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έγιναν πολύ πιο επιθετικοί. Μπήκαν από το ξεκίνημα δυνατά και επέβαλλαν το ρυθμό τους φθάνοντας στην ισοφάριση. Από εκεί και πέρα, η Ρόδος ανέβηκε κα πάλι και ισορρόπησε προσπαθώντας να φθάσει στην επιτυχία ενός δεύτερου τέρματος το οποίο ήρθε στο 84’. Οι «πράσινοι» έκαναν μια από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις.

18′ Σουτ του Λεωνιδόπουλου πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κουμέντου

25′ Εκτελεί φάουλ για τον Εθνικό ο Χατζησάββας , ο Κουμέντος βγήκε και μάζεψε την μπάλα

32′ Φάουλ σε καλό σημείο.Εκτελεί ο Χατζησάββας, στα χέρια του Κουμέντου. Στα τελευταία λεπτά έχει ανέβει ο Εθνικός

34′  Μετά από φάουλ του Κουρούπη,  ο Τζιμογιάννης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα 0-1

58′  Μπέρδεμα στην άμυνα της Ρόδου, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Κατίδης και η μπάλα στα χέρια του Κουμέντου

60′ Ο Χατζηλιόντας με ωραία πάσα έβγαλε μόνο του τον Κωνσταντίνου ο οποίος πλάσαρε αλλά απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Εθνικού

64′ Ο Χατζησάββας με σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1 – 1

66′  Ο Χατζησάββας από θέση τετ – α – τετ έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουμέντου

74′ Με δέκα και οι δυο ομάδες για Εθνικός  αποβλήθηκε ο Πεχλιβανίδης και ο Τορερζάνι για Ρόδο, απευθείας κόκκινες κάρτες και οι δυο

84′  1-2 με σκόρερ τον Ανδρέα Χατζηλιόντα. Ωραία προσπάθεια του Στεφανίδη ο οποίος έδωσε την μπάλα στον Χατζηλιόντα και ο τελευταίος με διαγώνιο δυνατό σουτ έκανε το 1-2

Εθνικός : Βουτσινάς,  Πισσάς, Γερόλυμος, Λεωνιδόπουλος, Πελχιβανίδης, Μαργαρίτης (46’ Βενέτης), Χατζησάββας, Κατίδης, Μάναλης, Ντούλιας (46’ Κομνηνός), Παυλάκης
Α.Σ Ρόδος : Κουμέντος, Ιμεραλιλαΐ, Κουρούπης, Τζιμόγιαννης, Ανδρίκος, Κωνσταντίνου, Κασαπάκης (80’ Δημητριάδης), Μοσχάκη (58’ Χατζηλιόντας), Τορεζάνι,  Στεφανίδης, Πητταράς(87’ Καμπούρης)