Και στο τέλος κερδίζει ο… Κολοσσός!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή, ο Κολοσσός νίκησε 64-63 στο «Βενετόκλειο» το Ρέθυμνο, που είχε την ευκαιρία να φύγει με το διπλό, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο «Βενετόκλειο» της Ρόδου, με τον Κολοσσό να κερδίζει στο τέλος το Ρέθυμνο με σκορ 64-63 και να μπαίνει με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από επτά πόντους και κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν την τελευταία επίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στο τελευταίο σουτ, χάνοντας την ευκαιρία να φύγουν με το διπλό.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκρίφιθ που τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τζόουνς, που έκανε double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, τον τίτλο του πρώτου σκόρερ μοιράστηκαν με 13 πόντους οι Γιαννόπουλος και Μούντι.

Το ματς:

Ο Μάρβιν Τζόουνς άνοιξε λογαριασμό για τον Κολοσσό, πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι του αγώνα, όμως, το Ρέθυμνο, με αιχμή του δόρατος τον Χάρη Γιαννόπουλο, προηγήθηκε 2-9 και 11-17, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (19-20). Άξιο αναφοράς ήταν το γεγονός ότι το Ρέθυμνο σε αυτό το διάστημα είχε 5/11 τρίποντα.

Μπορεί το ποσοστό να έπεσε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως, η ομάδα του Νίκου Βετούλα κατάφερνε να διατηρεί ένα προβάδισμα 4-5 πόντων, εκμεταλλευόμενη και την αστοχία των γηπεδούχων, ειδικά στα σουτ δύο πόντων. Η διαφορά έφτασε και στο +7 (27-34), δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, που «έκλεισε» με σκορ 32-35. Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Γκρίφιν με 9 πόντους και για το Ρέθυμνο ο Γιαννόπουλος με 10.

Με σερί 5-0, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 37-35 για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα, όμως, το Ρέθυμνο έκανε ένα δικό του 5-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (37-40). Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Μετά το 44-44 (24’), οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με σερί 11-5, προηγήθηκαν 55-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Γκρίφιν να φτάνει τους 13 πόντους, έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το Ρέθυμνο αντέδρασε και με σερί 8-3, μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (58-57), μετά από δυόμισι λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το σκορ δεν άλλαξε στο επόμενο δίλεπτο, μέχρι να έρθει ο Γιαννόπουλος με τρίποντο να κάνει το 58-60 και στη συνέχεια ο Γκρίφιν να ισοφαρίσει σε 60-60 στο 35’. Ο Κολοσσός ήταν άστοχος, όπως φαίνεται από τους πέντε πόντους σε επτά αγωνιστικά λεπτά, ωστόσο, το Ρέθυμνο δεν το εκμεταλλεύτηκε και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 62-62 στο τελευταίο δίλεπτο.

Αυτό ήταν το σκορ και 47,5’’ πριν το τέλος, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων «έσπασαν» τα καλάθια. Με καλάθι του Χάρις, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 64-62, ενώ ο Μούντι με 1/2 βολές μείωσε για το Ρέθυμνο σε 64-63. Οι γηπεδούχοι έχασαν την επόμενη επίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν την ευκαιρία να πάρουν ένα μεγάλο διπλό, αφού ο Μέντλοκ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και παρά το επιθετικό ριμπάουντ του Ντάνιελς, δεν μπόρεσαν να κάνουν ένα ακόμη σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιθ 15 (5ρ. και 4ασ.), Χάρις 12, Τζόουνς 10 (11ρ.), Σχίζας 6, Πρόστραν 3, Μπιλλής, Αγγελάκος 3, Σταμάτης 5, Μπρέι, Παπαδάκης, Ράιτ 10, Γεωργαλλής.

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8 (6ρ.), Γκούντγουϊν 9, Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (5ρ.), Γιαννόπουλος 13, Μέντλοκ 9, Κώττας 3, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Ρόμπερτσον 4, Ράιτ.