Χ-αμένη ευκαιρία και στα Κοσκινού για ΑΕΡΑ

Ούτε στο γήπεδο Κοσκινού κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα ο ΑΕΡΑ, καθώς ήρθε ισόπαλος 1-1 κόντρα στον Διγενή σ’ ένα ματς που τελείωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές και έχει παράπονα από την διαιτησία.

Παρότι προηγήθηκαν νωρίς με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μασάδο στο 9ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν για να πετύχουν δεύτερο τέρμα και να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Η αποβολή του Γαργάλη στο 49′ που έφερε διαμαρτυρίες από πλευράς Αφαντενών, άλλαξε τις ισορροπίες του ματς και οι Κοσκινιάτες ισοφάρισαν στο 84′ μ’ ένα τέρμα που αμφισβήτησαν οιερυθρόλευκοι.  Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έδωσε από έναν βαθμό σε κάθε ομάδα.

Φάσεις και Γκολ:

5′ Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι έφυγε η μπάλα στο σουτ του Πλύγκου

9′ Μετά από μπαλιά του Λυμπερόπουλου, ο Πλύγκος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και κέρδισε το πέναλτι αφού ανατράπηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Από τα 11 βήματα ο Μασάδο έγραψε το 0-1

15′ Δίπλα από το αριστερό δοκάρι έφυγε το σουτ του Κετσέ

20′ Μετά από μπαλιά του Μασάδο, ο Πλύγκος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

25′ Απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ ο Μανωλάγκας το σουτ από τον Μπάρδη

36′ Σπουδαία επέμβαση του Τσουρούτη με τα πόδια στο πλασέ του Μικκιού

49′ Για τάκλιν πάνω στον Χουτεσιώτη, ο Γαργάλης παρατηρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Στην προηγούμενη φάση, υπήρξε μαρκάρισμα του Μικκιού πάνω στον παίκτη του ΑΕΡΑ και οι Αφαντενοί διαμαρτύρονται για φάουλ

55′ Κάθετη μπαλιά του Λόη στον Μασάδο, ο Βραζιλιάνος απέναντι από τον Μανωλάγκα πλάσαρε πάνω του και έχασε την ευκαιρία

63′ Μπαλιά του Κώτη στον Διακάκη, ο τελευταίος έκανε το πλασέ και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ

80′ Απόκρουση του Τσουρούτη στο σουτ του Χουτεσιώτη

84′ Μετά από σέντρα- σουτ του Χουτεσιώτη, ο Τσουρούτης έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-1. Στην φάση είχαν σταματήσει αρκετοί παίκτες του ΑΕΡΑ, θεωρώντας πως η μπάλα πέρασε άουτ και διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ

Διαιτησία: Δουλγέρης, Μαυρουδής, Βλάχος

Διγενής: Μανωλάγκας, Χωρίτης, Σκούμπρος (51′ Μοσκιού), Παπασταμάτης, Κώτης, Μικκιού, Τσιπιζίδης (90′ Χατζηνικόλας), Χουτεσιώτης, Τζουανάκης, Κετσές, Διακάκης

ΑΕΡΑ: Τσουρούτης, Γαργάλης, Μαλλιάκας, Στελλάς, Δανάς, Μπάρδης (63′ Μπαϊρακτάρης), Ποζατζίδης, Πλύγκιος (55′ Γιαννακάκης), Μασάδο, Λυμπερόπουλος (65′ Φιλιππάκος, 76′ λ. τρ. Νικολής), Λόης