Τα είΧε όλα, εκτός από νικητή!

Πραγματικό ντέρμπι παρακολούθησαν οι 1000 και πλέον φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Οικονομίδειο Στάδιο Ιαλυσού για την αναμέτρηση του Ιάλυσου κόντρα στην Ρόδο που ολοκληρώθηκε με το σκορ στο ισόπαλο 1-1 για την 2η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (6ος όμιλος).

Οι φίλοι των δύο ομάδων δημιούργησαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα στο γήπεδο και “έσπρωξαν” τις ομάδες τους προς τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά αυτή δεν… ήρθε για καμία πλευρά.

Το δυναμικό ξεκίνημα των “ελαφιών” τους έδωσε την δυνατότητα να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Πινδώνη και με “όπλο” την ψυχολογία, “κρατούσαν” μακριά από την εστία τους τους γηπεδούχους που δεν απείλησαν ιδιαίτερα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Αντίθετα, οι πράσινοι ήταν αυτοί που είχαν μία- δύο καλές στιγμές για να πάρουν… αέρα δύο τερμάτων, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν και το 0-1 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν διαφορετική. Οι τοξοβόλοι μπήκαν αποφασισμένοι και αφού “προειδοποίησαν”, έφτασαν στην ισοφάριση σε 1-1 με τον Δελαπόρτα.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε στην συνέχεια, με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι δύο ομάδες προσπάθησαν να “κλέψουν” το τρίποντο, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

2′  Ο Πινδώνης με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ανδρούτσου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει για τ 0-1

25′ Σουτ για τον Ιάλυσο με τον Πόποβιτς να σουτάρει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι

28′ Εξαιρετική ενέργεια του Κουρούπη από αριστερά που κερδίζει φάουλ.Ο Λέκκας εκτέλεσε, όμως ο Τσούπρος έδιωξε οπως όπως

32′ Σέντρα του Λέκκα, σουτ του Σερτζίνιο πριν η μπάλα σκάσει στο έδαφος, διώχνει πολύ δύσκολα ο Ανδρούτσος

44′ Ο Παβίσεβιτς απέφυγε τον Τσούπρο και γύρισε στα όρια της περιοχής για τον Ολιβέιρα που επιχείρησε ένα τεχνικό πλασέ στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου

55′ Σέντρα του Φαβάλι, κεφαλιά του Καμπλιώνη στην αγκαλιά του Παναγόπουλου

57′ Ο  Δελαπόρτας φέρνει το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ, νικάει τον Παναγόπουλο για το 1-1

60′ Σουτ του Λέκκα, απόκρουση με διπλή προσπάθεια από τον Ανδρούτσο

77΄ Ο  Ολιβέιρα  κερδίζει τις κοντρές και να σουτάρει λιγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου

80′ Νέο σουτ του Ολιβέιρα από τα όρια της περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ

88′ Σουτ του Πόποβιτς λίγο πάνω από τα δοκάρια

91′  Σέντρα του Καμπλιώνη κεφαλιά του Δελαπόρτα αουτ

Διαιτησία: Λάμπρου, Πριονάς, Δέλχας

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Τσούπρος, Πετρούσης, Παφιάκης (82′ Σπάρταλης), Τσουμάγκας, Αρχοντούλης (30′ Καμπλιώνης), Δήμας, Φαβάλι, Δελαπόρτας, Μπεγκλετζής (74′ Βλάχος), Πόποβιτς

Ρόδος: Παναγόπουλος, Ιμεραλιλάι, Κουρούπης, Αποστόλου, Μκριτσιάν, Πινδώνης (92′ Δημητριάδης), Πότσι, Αυγενικού (34′ λ. τρ. Ολιβέϊρα), Σερτζίνιο (79′ Καντιμοίρης), Λέκκας (63′ Πάλλας), Παβίσεβιτς