Καταιγιστικός ο Ιάλυσος για το πρώτο “τρίποντο”

Μετά τις δύο ισοπαλίες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, ο Ιάλυσος έσπασε το… ρόδι και πήρε την πρώτη του νίκη στο Οικονομίδειο με το επιβλητικό 4-1 κόντρα στο Ζευγολατιό.

Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκε η επιθετική γραμμή της ομάδας του Αλέξη Αλεξιάδη που θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλα τέρματα, ενώ το γκολ που σημείωσε η φιλοξενούμενη ομάδα ήρθε μετά το 4-0 όταν και χαλάρωσαν κάπως οι τοξοβόλοι.

Δύο τέρματα σημείωσε ο Πόποβιτς και έβαλε το… ποδαράκι του στο τέρμα του Καμπλιώτη για να ανοίξει ο… δρόμος της νίκης, ενώ ένα πρόσθεσε ο Δήμας.

Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και αφού πέτυχαν το γρήγορο τέρμα, κατάφεραν να πάνε στ’ αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0 λόγω ενός φοβερού τελευταίου πεντάλεπτου.

Το γρήγορο τέρμα στο ξεκίνημα της επανάληψης “καθάρισε” την υπόθεση νίκη μια και καλή και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ζευγολατιού ήταν να σκοράρει το τέρμα της τιμής.

7′ Στην αγκαλιά του Σκούρτη κατέληξε το σουτ του Καμπλιώνη

9′ Μετά από δυνατό σουτ του Καμπλιώνη, η μπάλα κόντραρε στον Πόποβιτς και αφού άλλαξε πορεία κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0

30′ Μετά από προσπάθεια του Φαβάλι, η μπάλα έφτασε στον Πόποβιτς το πλασέ του οποίου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

41′ Τεράστια ευκαιρία για τους τοξοβόλους. Ο Καμπλιώτης σε διπλό χρόνο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού την πρώτη φορά απέκρουσε ο Σκούρτης και την δεύτερη αστόχησε

42′ Μετά από κόρνερ του Πόποβιτς, ο Δήμας με κεφαλιά έγραψε το 2-0

45′ Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πόποβιτς ο Ιάλυσος φτάνει στο 3-0. Η παράβαση υποδείχθηκε μετά από χέρι του Πολυδωρόπουλου μέσα στην περιοχή

48′ Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Πόποβιτς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0. Είχε προηγηθεί σέντρα- σουτ του Μαγκάκη στο οριζόντιο δοκάρι και απόκρουση του Σκούρτη στο κοντινό σουτ από τον Βλάχο

72′ Μειώνει σε 4-1 ο Παππάς με κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Παινέση

77′ Παίζεται από τον διαιτητή στο πέσιμο του Σπάρταλη μέσα στην περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Σπέτσι. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για πέναλτι

80′ Απόκρουση του Ανδρούτσου στο δυνατό σουτ από τον Ζούρκα

81′ Στο δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Καραγκούνη

Διαιτησία: Φίτσας, Κεφαλιάκος, Φαγκρίδας

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Τζουμάγκας, Μαγκάκης, Τσούπρος, Αρχοντούλης, Φαβάλι (60′ Σταυλάς), Δήμας, Βλάχος (53′ Σπάρταλης), Καμπλιώνης (68′ Πετρούσης), Δελαπόρτας (60′ Αρέτογλου), Πόποβιτς

Ζευγολατιό: Σκούρτης, Πολυδωρόπουλος, Καντιλιεράκης (46′ Ζούρκας), Σπέτσι, Παππάς, Σενάϊ, Γλυκοφρύδης (62′ Κουτσούμπελας), Παινέσης, Καραγκούνης, Αποστολάκης (71′ Μαραθιανός), Μαντζώρος (30′ Μπουργκαγιάνι)