Εδώ κουμάντο κάνει ο Κολοσσός!

Ένας εξαιρετικός Κολοσσός υπέταξε την κάκιστη ΑΕΚ με 82-78 στη Ρόδο για την 4η αγωνιστική της Α1. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γκρίφιν (22π.), κακός ο Χάρις για την «Ένωση», έπαιξε 40 λεπτά ο Μπάρλοου.

Στη δεύτερη ήττα της υποχρέωσε την ΑΕΚ στη φετινή Α1 ο Κολοσσός νικώντας τη με 82-78 στη Ρόδο. Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Κιθ Ράιτ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ για τους νικητές.

Πολύ κακή παρουσία, αμυντικά και όχι μόνο, για την «Ένωση» που δεν είχε στον πάγκο της τον Σωτήρη Μανωλόπουλο (μετά την επέμβαση που έκανε στη μέση) αλλά τον Θανάση Παπαχατζή. Πάλεψαν Γκριν (18π.) και Μπάρλοου (17π.), αλλά υστέρησε σημαντικά ο Χάρις που έμεινε στους 6 με 1/5 σουτ και 4 λάθη. Μόλις 39” έπαιξε ο Μπάντζα Σι που οδεύει προς αντικατάσταση, ενώ ο Κέλσι Μπάρλοου έπαιξε όλο το ματς (40 λεπτά). Μεγάλος ο προβληματισμός στην ομάδα οκτώ μέρες πριν τον μεγάλο νοκ άουτ ημιτελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Πρόστραν, Γκρίφιν, Σχίζας, Τζόουνς και Χάρις από τη μια και Γκριν, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Τζέιμς και Μαυροειδής από την άλλη ήταν οι πρώτες πεντάδες του αγώνα. Ο Κροάτης γκαρντ καθοδηγούσε υποδειγματικά τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν νωρίς με 10-4. Τα τρίποντα του Μπάρλοου και του Γκριν βοήθησαν την ΑΕΚ να αντιδράσει και να προσπεράσει (17-19), όχι όμως για πολύ, καθώς η δράση του Ράιτ κάτω από το καλάθι επανέφερε τον Κολοσσό στην πρωτοπορία με διαφορά που στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφτασε ξανά στους έξι (25-19, 28-22). Μπάρλοου και Σάκοτα έδωσαν λύσεις από μακριά και ο Ελόνου από κοντά, με αποτέλεσμα ένα 10-0 να βάλει μπροστά την «Ένωση» (28-32), όμως η άμυνά της συνέχιζε να υποφέρει. Ο Γκρίφιν με δύο έμμεσα τρίποντα έγραψε το 43-41, που όμως δεν ήταν σκορ ημιχρόνου μιας και ο Χάρις νίκησε το χρονόμετρο από τα εννιά μέτρα με τρίποντο και η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με 7/9 και μπροστά στο σκορ (43-44).

Ο Κολοσσός επέστρεψε αγριεμένος και η ΑΕΚ κοιμώμενη από τα αποδυτήρια. Ο Γκρίφιν έκανε πάρτι σκοράροντας όπως ήθελε και οι Ροδίτες έφτασαν στο +12 (58-46, 61-49) χρεώνοντας στο μεταξύ με τέσσερα φάουλ τον Μαυροειδή. Και πάλι Μπάρλοου και Σάκοτα με τρίποντα κράτησαν όρθια τη χωρίς φαντασία στην επίθεση «Ένωση», που πλησίασε στους έξι (61-55) αλλά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -8 (65-57). Οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν στους πέντε (67-62) με τον ορεξάτο Ελόνου, όμως τα τρίποντα του Χάρις την πλήγωσαν φέρνοντας τη διαφορά στους εννιά (75-66) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Γκριν απάντησε με τρίποντο, αλλά το κλέψιμο που του έκανε ο Γκρίφιν και συνοδεύτηκε από κάρφωμα στον αιφνιδιασμό με 1:38 να απομένουν ουσιαστικά έκρινε οριστικά το ματς φέρνοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +8 (77-69). Το αντιαθλητικό φάουλ του Γκρίφιν στον Γκριν απλώς έδωσε μια αμυδρή ελπίδα στην ΑΕΚ, που πλησίασε στους τρεις (81-78) στα 0,9’’ πριν το τέλος, αλλά πλέον δεν υπήρχε χρόνος και ο Πρόστραν από τη γραμμή διαμόρφωσε το τελικό 82-78.

Δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78.