Διεθνής με την Εθνική U16 ο Νικολής

Ο Νικήτας Νικολής με καταγωγή από την Λάρδο αγωνίστηκε ως βασικός στο παιχνίδι της Εθνικής ομάδας ομάδας U16 κόντρα στο Μαυροβούνιο για το Aegean Cup.

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του football-academies.gr για το παιχνίδι όπου αγωνίστηκε ο νεαρός Ροδίτης ποδοσφαιριστής:

Στην τελική τετράδα του Aegean Cup 2017 που διεξάγεται στην Τουρκία πέρασε η Εθνική Παίδων U16 (γεννηθέντες το 2002), μετά τη νίκη της με 1-0 επί του Μαυροβουνίου.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε ο Γροσδής στο 60ο λεπτό ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα ο Ντότης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Η Εθνική ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να είχε πετύχει ευρύτερη σε έκταση νίκη.

Στον αγώνα της εναντίον της Ρωσίας την Πέμπτη (23/11), θα κριθεί αν θα παίξει στον τελικό ή για τις θέσεις 3-4. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με ισοπαλία ή νίκη κόντρα στη Ρωσία προκρίνεται στον τελικό.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Μανίσογλου, Ρίζος, Κωνσταντόπουλος, Νικόλης (41΄ Ντότης), Παυλίδης (41΄ Σιατούνης ), Καραμπέρης (41΄ Παναγιώτου), Μπελεβώνης  (55΄ Γροσδής), Νιάρχος (55΄ Αβεντισιάν), Πιετρής (65΄ Σουρλής), Κατσικάς  (55΄ Κοτόπουλος).

* Οι αγώνες στο Aegean Cup είναι διάρκειας 80 λεπτών (2Χ40’)