“Πάρτι” του Κολοσσού στο Βενετόκλειο

Ένας καταιγιστικός Κολοσσός, στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 94-74 εύκολα του ΓΣΛ-Φάρου στη Ρόδο και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τρεις σερί ήττες.

Τέλος στην… ξηρασία έβαλε ο Κολοσσός!

Οι Ροδίτες ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον ΓΣΛ-Φάρο, τον οποίο συνέτριψαν 94-74 και έτσι επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από τρεις σερί ήττες.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λυκογιάννη ήταν ο Ράιτ με 16 πόντους, για να τον ακολουθήσει ο Σχίζας με 15, ο Χάρις με 14 και ο Γκρίφιν με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους, 11 ασίστ, αλλά και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαντωνίου με 18 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε ο Κολοσσός, καθώς προηγήθηκε 9-0, στα πρώτα τρία λεπτά, ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, πήγε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια τιμή, με μέγιστο το +11 (18-7), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Παπαντωνίου και Ντρέιπερ ξεκίνησαν την αντεπίθεση του Γυμναστικού, ο οποίος αρχικά πλησίασε στον πόντο (18-17) και μάλιστα κατάφερε να κλείσει προηγούμενος το δεκάλεπτο (21-22).

Με την ίδια… φόρα μπήκε η ομάδα της Λάρισας και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +5 (21-26). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τους Γκρίφιν και Ράιτ για το δικό τους προσπέρασμα (32-30), στο 15’, με αποτέλεσμα να πάρουν τον έλεγχο του ματς, από εκείνο το σημείο και έπειτα. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έφτασαν στο +5 (38-33), ενώ με το καλάθι του Τζόουνς πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (42-35).

Όπως στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στου δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός, καθώς με μπροστάρη τον Σχίζα έτρεξε ένα σερί 11-0 έφτασε στο +18 (43-35), μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο ΓΣΛ ανέβηκε επιθετικά, εκμεταλλευόμενος και μία σχετική χαλάρωση των Ροδιτών, αλλά το τέλος της περιόδου τον βρήκε στο -14 (62-48).

Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο της κατάστασης και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την υπέρ του διαφορά να πηγαίνει στο +20 (71-51), στα πρώτα δύο λεπτά. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο ο ΓΣΛ έχασε και τον Παπαμακάριο, καθώς αποβλήθηκε, αφού είχε δεχθεί τεχνική ποινή και στη συνέχεια υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ. Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού δεν ήρθε άλλη αντίδραση από τους φιλοξενούμενους και έτσι οι Ροδίτες πήραν τη νίκη με το τελικό 94-74, έχοντας φτάσει νωρίτερα ακόμη και στο +26 (94-68).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 62-48, 94-74

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12 (1τρ., 11ασ.), Χάρις 14 (2), Σχίζας 15 (2), Μπρέι 9 (2), Ράιτ 16, Τζόουνς 7, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 7 (1), Παπαδάκης 5 (1), Τσαλμπούρης 3 (1).

ΓΣΛ-Φάρος (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 10 (2), Ντρέιπερ 15 (1), Παπαμακάριος, Σάφτενααρ 11 (1), Παπαντωνίου 18 (4), Μαραγκός, Μουράτος 14 (1), Χατζηκυριακίδης 6 (2), Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ, Στυλιανού.