Τοξοβόλοι- καμικάζι «εκθρόνισαν» τον Φοίβο και πάνε φουλ για κούπα

Μετά από δύο χρόνια στον… θρόνο της κυπελλούχου ομάδας Δωδεκανήσου, ο Φοίβος δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί το στέμμα του στον τελικό, καθώς ένας φουριόζος στο ξεκίνημα του ματς, Ιάλυσος επικράτησε με 2-1 μέσα στο Οικονομίδειο Στάδιο και θα διεκδικήσει αυτός την κούπα.

Στο ντέρμπι της ημιτελικής φάσης του θεσμού, οι τοξοβόλοι έπαιξαν εξαιρετικά στο πρώτο κυρίως ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκαν το φοβερό ξεκίνημα τους, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό. Καλύτερη εικόνα παρουσίασαν στην επανάληψη οι κυανοκίτρινοι που διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι, ενώ μείωσαν το σκορ και κυνήγησαν την ισοφάριση στο φινάλε, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Πιάνοντας τα πράγματα από την αρχή, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αφού προειδοποίησαν πριν το πεντάλεπτο, ευτύχησαν στην δεύτερη επίσκεψη τους στα αντίπαλα καρέ να ανοίξουν το σκορ στο 10’ με το πέναλτι του Σπάρταλη.

Συνεχίζοντας να πιέζει ψηλά και να δημιουργεί προβλήματα στον μουδιασμένο Φοίβο, η ομάδα του Ανδρέα Σταύρου πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 20’ με τον Μαθιό για το 2-0, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τα λάθη της αντίπαλης άμυνας.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να είναι κυρίαρχοι και να έχουν κάποιες καλές στιγμές για να πετύχουν κι άλλο γκολ.

Άλλαξε προς το καλύτερο η εικόνα του Φοίβου στην επανάληψη και αναζήτησε την επίτευξη ενός γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι. Απ’ την άλλη, έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, ο Ιάλυσος έπαιξε έξυπνα στο δεύτερο 45λεπτο.

Αφού διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα πέναλτι στο ξεκίνημα του β’ μέρους, οι Κρεμαστενοί δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να γίνουν επικίνδυνοι στην εστία του Λουτριώτη, καταφέρνοντας να σκοράρουν στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, γράφοντας το 2-1 ο Ορφανίδης.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Ιάλυσου για οφ- σάϊντ, μένοντας το 2-1 μέχρι το τέλος του ματς.

Φάσεις και Γκολ:

4’ Σέντρα του Καρπαθάκη από τα δεξιά, πήρε την κεφαλιά ο Σπάρταλης στο ύψος του β” δοκαριού και μπλόκαρε την μπάλα ο Κεφάλας

10’ Μετά από λάθος της άμυνας του Φοίβου, ο Χατζηφούντας βγήκε «φάτσα» με τον Κεφάλα, πήγε να τον περάσει στο τετ α τετ και ο έμπειρος γκολκίπερ τον ανέτρεψε. Πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Κεφάλα από τον διαιτητή της συνάντησης. Από τα 11 βήματα ο Σπάρταλης έκανε το 1-0 για τον Ιάλυσο

12’ Μετά από ωραία συνεργασία του Καρπαθάκη με τον Χατζηφούντα, ο δεύτερος έκανε την σέντρα και ο Μαθιός μόνος μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ

20’Μεγάλο λάθος του Λαμάϊ, ο Μαθιός κέρδισε την μπάλα και μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Κεφάλα για το 2-0

35’ Επικίνδυνη σέντρα- σουτ του Χατζηφούντα, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Κεφάλας. Από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπιγκό, ο Μαθιός πήδηξε μόνος του, κέρδισε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ

40’ Εκτέλεση φάουλ του Αξιώτη, η μπάλα πέρασε απ” όλους και έφυγε παράλληλα από την εστία

55’ Μετά από σέντρα του Γαργάλη μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε σε σώματα και οι άνθρωποι του Φοίβου, όπως και οι ποδοσφαιριστές διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα για χέρι και πέναλτι. Παίζεται είπε ο διαιτητής

64’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Δελαπόρτα, ο Αθανασίου λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι και το κέρδος ήταν ένα κόρνερ για τον Φοίβο

80’ Καλή σέντρα του Δελαπόρτα, κέρδισε την κεφαλιά ο Τζιβίλογλου, μπλόκαρε εύκολα και σταθερά την μπάλα ο Λουτριώτης

85’ Συνεργασία Γεωργαλλή με τον Ορφανίδη, ο δεύτερος μπήκε και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα αποκρούστηκε από τον Λουτριώτη και απομακρύνθηκε από την άμυνα των γηπεδούχων

87’ Κόρνερ του Δελαπόρτα, κεφαλιά από τον Τζιβίλογλου μέσα στην «αναμπουμπούλα» και από κοντά ο Ορφανίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του Φοίβου

92’ Ακυρώθηκε γκολ του Χειμωνέττου για τον Ιάλυσο, αφού ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφ- σάϊντ μετά την μπαλιά του Σταυλά σε αντεπίθεση των γηπεδούχων

Διαιτησία: Κυρίτσης, Τσέτσος, Σαρρής Γ.

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Παπαδημήτρης, Σταυλάς, Αθανασίου, Καρπαθάκης (86′ Φυλακούρης), Μπιγκό, Παφιάκης, Σπάρταλης (75′ Γκινής), Ρεκλείτης, Χατζηφούντας, Μαθιός (62′ Χειμωνέττος)

Φοίβος: Κεφάλας, Φελεγκάκης, Μπιλιάς, Αξιώτης, Αρχοντούλης (65′ Μόσχος), Παϊζάνος (18′ λ. τρ. Λαμάϊ), Τζιβίλογλου, Γαργάλης (60′ Ορφανίδης Ν.), Δελαπόρτας, Αγγελόπουλος, Γεωργαλλής