Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Άρη ο Κολοσσός

Επιβλητικός ήταν ο Άρης στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου, επικρατώντας 83-68 του Κολοσσού Ρόδου και ολοκληρώνοντας έτσι τη φετινή Α1 με ρεκόρ 20-6!

Ιδανικά ολοκλήρωσε ο Άρης την κανονική περίοδο της Α1, καθώς δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Κολοσσό, τον οποίο νίκησε 83-68 και έτσι έκλεισε τη φετινή Α1 με ρεκόρ 20-6!

Πέντε παίκτες των «κίτρινων» τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Χάγκινς και Κοέν να ήταν πρώτοι σκόρερ με 13 ο καθένας, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Σαλούστρος και Ντέιβις με 12 πόντους έκαστος.

Πιο δυνατά μπήκε ο Κολοσσός στην αναμέτρηση, έχοντας το προβάδισμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά (5-8). Όμως, στη συνέχεια ο Άρης έκανε ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να πάει στο +6 (14-8). Αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν ελεύθερο μπάσκετ, με τις άμυνες να είναι χαλαρές, αλλά τους «κίτρινους» να διατηρούν το προβάδισμά τους και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 28-21. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πάτησαν το… γκάζι και έτσι πήγαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (35-25),φτάνοντας ακόμη και στο +14 (41-27), το οποίο και συντήρησαν (45-31) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου λόγω της αστοχίας των Ροδιτών.

Με ένα 10-0 μπήκε ο Κολοσσός στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (45-41), μέσα σε τρία λεπτά. Την αντεπίθεση των Ροδιτών σταμάτησε η καλή άμυνα του Άρη, ο οποίος με ένα σερί 8-0 πήγε σε διψήφιο αριθμό (53-41), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εκ νέου με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη (56-52). Όμως, στα τελευταία 2:30’’ οι «κίτρινοι» έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και έτσι έκλεισαν την περίοδο με ένα 8-0 (64-52).

Ο Κολοσσός έδειχνε να είχε αδειάσει από ενέργεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Άρης να διευρύνει συνεχώς την υπέρ του διαφορά και να φτάνει στα μισά στο +19 (74-55). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με μεγάλη δυσκολία, αλλά όχι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη που πήγαν ακόμη και στο +20 (77-57). Όπως είναι φυσικό, στον εναπομείναντα χρόνο οι «κίτρινοι» χαλάρωσαν, με τους Ροδίτες να μειώνουν στους 12 (77-65) και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 11 (3), Χάγκινς 13, Μούρτος 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3, Φλιώνης 3, Ζάρας 11 (2), Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 7.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12 (1), ΜακΓκί 5, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 8 (1).