LIVE: Κύπελλο (Ιάλυσος-ΠΑΟΚ Κω 5-0, Ευκλής-Δοξα Κ. 3-2)- Α’κατηγορία (Διαγόρας Β.- Δίκαιο 2-1) Τελικά

Μείνετε συντονισμένοι στο fmtop.gr και ενημερωθήτε για τους δύο προημιτελικούς του κυπέλλου Δωδεκανήσου σε Άγιο Σουλά και Παστίδα, αλλά και για την αναμέτρηση πρωταθλήματος (Α’ κατηγορία-16η αγωνιστική) στο Βάτι.

Κύπελλο- Προημιτελική φάση

Αγ. Σουλάς (13.00): Ευκλής- Δόξα Καρδάμαινας 3-2 Τελικό

Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος πολύ λάσπη στο γήπεδο του Αγίου Σουλά που σίγουρα θα δυσκολέψει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Πάντως ο καιρός είναι πλέον πολύ καλός.

7′ ΓΚΟΛ (1-0) Ο Τσίκνης ανέτρεψε τον Κρομμύδα μέσα στην περιοχή της Δόξας και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο Μήτρου έγραψε το 1-0 για τον Ευκλή

18′ Σπουδαία επέμβαση του Γιακούμαρου στο πολύ καλό σουτ από τον Μήτρου που δοκίμασε το πόδι του από τα όρια της μεγάλης περιοχής

20′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα Καρδάμαινας να ισοφαρίσει. Από κάθετη μπαλιά του Παντελή, ο Ντινώρης έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

22′ Συνεχίζει την πίεση της η φιλοξενούμενη ομάδα και ο Χατζηαντωνίου αφού έκανε ατομική προσπάθεια και βρέθηκε απέναντι από τον Μαριεττή, είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει το πλασέ του

24′ Ατομική προσπάθεια από τον Λαμάϊ αυτή την φορά, μπήκε στην περιοχή και νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μαριεττή

27′ ΓΚΟΛ (2-0) Με τον Κρομμήυδα ο Ευκλής διπλασίαζει τα τέρματα του, αφού ο έμπειρος παίκτης πλάσαρε ιδανικά μέσα από την περιοχή για το 2-0 των Σορωνιατών. Είχε προηγηθεί προσπάθεια του Μήτρου που κόντραρε σε σώματα και στην συνέχεια οι αμυντικοί της Δόξας σταμάτησαν την φάση πιστεύοντας ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφ- σάϊντ, διευκολύνοντας το έργο του

44′ Σέντρα του Πανόπουλου από τα δεξιά, ο Παντελής ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά σούταρε άουτ πάνω από τα δοκάρια

Ημίχρονο

Ξεκίνησε το β’ μέρος

52′ ΓΚΟΛ (2-1) Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χατζηαντωνίου, η Δόξα μειώνει σε 2-1 και μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Είχε προηγηθεί φοβερή μπαλιά του Πανόπουλου στον Λαμάϊ που πήρε την μπάλα και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γκαρή και έτσι οι Κώοι κέρδισαν το πέναλτι με το οποίο μείωσαν το σκορ

58′ ΓΚΟΛ (3-1) Με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μήτρου πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και κάνει το 3-1 για τον Ευκλή

86′ ΓΚΟΛ (3-2) Ατομική προσπάθεια του Πανόπουλου που μπήκε στην περιοχή και έγραψε το 3-2 με ωραίο πλασέ. Νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα

90′ Ανάποδο ψαλιδάκι επιχείρησε ο Κουρζής μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ

94′ Δοκάρι με τον Κρομμύδα για τον Ευκλή, πλάσαρε προ κενής εστίας μετά την προώθηση και του Γιακούμαρου για την τελευταία φάση του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει τέταρτο γκολ για την ομάδα του

Τέλος του αγώνα, ο Ευκλής παίρνει την πρόκριση και είναι η μοναδική ομάδα της Β’ κατηγορίας στα ημιτελικά

Ευκλής: Μαριεττής, Λαπάκης, Λαμπρόπουλος, Γκαρής, Σαββάκης, Κούρλιος, Κρομμύδας, Παπαστεργής, Μπερετούλης (46′ Τομάζος), Μήτρου (78′ Παυλίδης), Γεωργαντάς (91′ Σχοινάκης)

Δόξα: Γιακούμαρος, Τσίκνης, Χατζηπαναγιώτης (75′ Ντινώρης Σ.), Αποστολάτος (33′ Πανόπουλος), Κουρζής, Κέντρος (33′ Πυθακάκης), Παντελής, Πατσαβούδης, Ντινώρης Ζ., Χατζηαντωνίου, Λαμάϊ

Διαιτησία: Ατσικνούδας, Μπερδεμπές, Γιωργάς

Παρατηρητής διαιτησίας: Φουκαράς

Παρατηρητής αγώνα: Ψέλλας

Παστίδα (13.30): Ιάλυσος- ΠΑΟΚ Κω 5-0 Τελικό

Στο γήπεδο της Παστίδας και όχι την φυσική του έδρα, το Οικονομίδειο Στάδιο Ιαλυσού, θα διεξαχθεί η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ιάλυσο και τον ΠΑΟΚ Κω, όπου ο νικητής θα πάρει το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά του θεσμού.

10′ Εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα, η μπάλα απομακρύνθηκε από το οριζόντιο δοκάρι

18′ ΓΚΟΛ (1-0) Ο Σπάρταλης μπήκε από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 των πρωταθλητών Δωδεκανήσου

30′ Ελάχιστα άουτ πέρασε το σουτ του Γκινή από πλεονεκτική θέση

37′ ΓΚΟΛ (2-0) Αυτή την φορά ο Γκινής “νίκησε” τον Νάϊσκε και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του με μακρινό σουτ για το 2-0 του Ιάλυσου

Ημίχρονο

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

50′ ΓΚΟΛ (3-0) Ωραία συνεργασία Σταυλά- Χατζηφούντα και ο τελευταίος… σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Σπάρταλη που από κοντά έκανε το 3-0. Δεύτερο προσωπικό τέρμα για τον έμπειρο μέσο στο ματς

55′ Σωτήρια απομάκρυνση του Ρεκλείτη μέσα από την μικρή περιοχή, στην κεφαλιά του Μυλωνά

60′ ΓΚΟΛ (4-0) Διαστάσεις θριάμβου παίρνει η νίκη του Ιάλυσου που φτάνει στο 4-0 με το γκολ του Καρπαθάκη που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

80′ ΓΚΟΛ (5-0) Ντεμπούτο με γκολ για τον Χειμωνέττο με την φανέλα του Ιάλυσου. Ο νεαρός παίκτης μετά από μπαλιά του Χατζηλιόντα, πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή για το 5-0 των “τοξοβόλων”

Τέλος του αγώνα, εύκολη νίκη- πρόκριση του Ιάλυσου που τσέκαρε το εισιτήριο για την τετράδα του κυπέλλου

Ιάλυσος: Ντάνη, Αθανασίου, Παφιάκης (50′ Χειμωνέττος), Σπάρταλης (65′ Μπιγκό), Χατζηφούντας, Μπελεβέτης, Χατζηλιόντας, Ρεκλείτης (60′ Χατζηπέτρος), Καρπαθάκης, Γκινής, Σταυλάς

ΠΑΟΚ Κω: Νάϊσκες, Νυστάζος, Κασεμάι, Ξυπολιτάς Γ., Σουλάϊ, Ξυπολιτάς Μ., Μακαράνης (20′ λ. τρ. Σαλτσίδης), Στεργαλλάς, Μυλωνάς, Ρεϊσης, Καραγκούνης (46′ Κατσιούλης)

Διαιτησία: Παπαβασιλείου, Καρκαλιανίδης, Χαρισμανίδης

Παρατηρητής διαιτησίας: Ζανεττίδης

Παρατηρητής αγώνα: Κόκκινος

Α’ κατηγορία (β’ όμιλος)- 16η αγωνιστική

Βάτι (13.15): Διαγόρας Βατίου- ΑΟ Δικαίου 2-1 Τελικό

Ανοίγει η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία με πολύ ενδιαφέρον ματς στο Βάτι όπου ο τοπικός Διαγόρας φιλοξενεί για τον β’ όμιλο τον ΑΟ Δικαίου και θέλει τη νίκη για να αυξήσει την διαφορά του από την επικίνδυνη ζώνη.

33′ ΓΚΟΛ (1-0) Με κεφαλιά ο Πιτσουράκης έκανε το 1-0 για τον Διαγόρα Βατίου

40′ ΓΚΟΛ (2-0) Με σκόρερ τον Ξύπα, οι Βατενοί διπλασίαζουν τα τέρματα τους λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου

Ημίχρονο

Έναρξη β’ ημιχρόνου

48′ ΓΚΟΛ (2-1) Γκολ από τα… αποδυτήρια στο β’ μέρος με τον Χατζησουλεϊμάν για τον ΑΟ Δικαίου που μειώνει σε 2-1

Τέλος του αγώνα, πολύ σημαντική νίκη για τον Διαγόρα Βατίου που ανεβαίνει στον βαθμολογικό πίνακα